Obhajcovia ľudských práv aj občianske organizácie sú podľa nej v Maďarsku vystavované očierňujúcej kampani a finančným postihom. Konzervatívnu vládu maďarského premiéra Viktora Orbána kritizujú orgány EÚ za množstvo opatrení obmedzujúcich tento sektor, medzi ktoré patrí zvýšená daň pre mimovládne organizácie pomáhajúce migrantom či kriminalizácia niektorých foriem pomoci migrantom.
Obdobné reštrikcie zapríčinili okrem iného aj to, že Stredoeurópska univerzita (CEU) sa v decembri rozhodla presunúť z Budapešti do Viedne, napísala DPA. Ďalej pripomenula, že samotný Orbán je hlasným odporcom imigrácie a utečencov. “Žiadatelia o azyl v Maďarsku nemôžu uplatňovať svoje právo uchádzať sa o ochranu utečencov garantovanú v súlade medzinárodným či európskym právom,” uviedla Mijatovičová. Komisárka vyjadrila tiež obavu vo veci pripravovaného zriadenia správnych súdov v Maďarsku, ktoré by podľa kritikov mohli ohroziť nezávislosť maďarskej justície.
Maďarsko čelí podľa Mijatovičovej “mnohým vzájomne prepojeným výzvam v oblasti ľudských práv”, pričom badateľný je tam tiež posun k horšiemu v oblasti “ženských práv i rodovej rovnosti”. EÚ začala voči Maďarsku viacero konaní súvisiacich s dodržiavaním princípov právneho štátu a utečeneckou politikou.