Pri podiele slovenských potravín v letákoch argumentuje ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu Európskej únie (EÚ). Kiska zároveň odporúča vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu pribudli v druhom čítaní poslaneckými pozmeňovacími návrhmi. Zmeny, doplnené v druhom čítaní, ktoré sa návrhu zákona týkajú len okrajovo, totiž podľa neho nie sú v súlade s pravidlami tvorby právnych predpisov. Hlava štátu tvrdí, že náhle a zásadné zmeny neprispievajú ku kvalite legislatív.
Ustanovenie kritizované prezidentom prikazuje obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a ruší odkladný účinok prípadného odvolania. Podľa prezidenta môže byť takéto ustanovenie neprimeraným obmedzením ústavných práv, najmä práva na súdnu ochranu. Podľa jeho slov ho možno považovať “za diskriminačný až šikanózny legislatívny zásah, upierajúci procesné práva niektorým podnikateľským subjektom z oblasti obchodu s potravinami”.
Návrh zákona môže navyše podľa Kisku v konečnom dôsledku ohroziť sociálne istoty zamestnancov dotknutých obchodníkov. Novelu zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR schválili 5. februára poslanci Národnej rady SR. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslankyne koaličnej SNS Evy Antošovej, podľa ktorého by zastúpenie potravín vyrobených na Slovensku alebo tovarov spadajúcich pod vyhlášku rezortu pôdohospodárstva o podmienkach používania dobrovoľného označovania poľnohospodárskych produktov v tlačených letákoch, reklamných časopisoch a elektronickej komunikácii nemalo klesnúť pod 50 %.
Pozmeňujúci návrh poslanca Maroša Kondróta (Smer-SD) zasa zmierňuje sankcie v prípade omeškania zaplatenia kúpnej ceny po lehote splatnosti. Zároveň sa má zvýšiť úroveň ochrany spotrebiteľa zo strany štátu pri potravinových deliktoch.