Lukašenko novinárom povedal, že ak by sa v súčasnosti na danú problematiku opýtali Bielorusov v referende, “98 percent z nich by hlasovalo proti zjednoteniu týchto dvoch krajín”. “Dnešní Bielorusi chcú byť s Ruskom, ale chcú žiť vo svojej domovine,” prízvukoval bieloruský prezident.
Rusko je najbližším spojencom Bieloruska, pričom obe krajiny tvoria formálnu “úniu” v úzkej obchodnej a vojenskej spolupráci, zatiaľ čo sa nezhodujú ohľadom otázok, ako sú ceny energie či dovozné clá.
V uplynulých mesiacoch kolujú špekulácie o tom, že ruský prezident Vladimir Putin vyvíja nátlak na susedné Bielorusko, aby pristúpilo na užšiu spoluprácu, čo má postupne viesť k vytvoreniu spoločného štátu.
Takýto krok by mohol predĺžiť Putinov čas pri moci, keď sa v roku 2024 skončí jeho štvrtý prezidentský mandát. Putin by sa tak mohol stať hlavou nového “zjednoteného” štátu zahŕňajúceho Bielorusko. Kremeľ však takéto úvahy odmieta.
Lukašenko, ktorý sa vo februári stretol s Putinom na trojdňových rokovaniach v ruskom čiernomorskom stredisku Soči, uviedol, že lídri rokovali o únii oboch krajín a zaujali v tejto súvislosti opatrný postoj.
Ruský premiér Dmitrij Medvedev v decembri vyhlásil, že Moskva je pripravená na užšiu integráciu s Bieloruskom – vrátane spoločnej meny, colných úradov a súdnictva, čo je v súlade s dohodou z roku 1999 o vytvorení “zväzového štátu”. Kremeľ však popiera, že otázka zjednotenia krajín je aktuálnou témou.