Šefčovič sa zahryzol do Čaputovej. Pripomenul jej prípad z Česka, kedy musela odstúpiť ministerka. Tu si treba naliať čistého vína, vyhlásil

    0
    Na snímke kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič (Autor: TASR)

    Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová by mala vysvetliť okolnosti svojej koncipientskej praxe. V dueli kandidátov na prezidenta v RTVS to uviedol jej protikandidát Maroš Šefčovič s tým, že z právneho hľadiska vidí situáciu odlišne, ako to prezentuje ona. Čaputová spochybňovanie jej praxe vníma ako antikampaň a je presvedčená, že postupovala v súlade s vtedajšími právnymi predpismi.

    “Pravidlá hovoria jednoznačne — advokát, teda aj advokátsky koncipient, je povinný bezodkladne oznámiť komore všetky skutočnosti, ktoré môžu byť dôvodom na pozastavenie výkonu advokácie, alebo vyčiarknutie zo zoznamu advokátov. Nenašiel som ani jednu interpretáciu, kde je možný súbeh koncipientskej praxe a živnosti,” vyhlásil Šefčovič.

    Podľa Čaputovej je však súbeh advokátskej praxe a živnosti bežná vec, ktorú v minulosti nebolo potrebné ohlasovať. Podľa jej slov má takýto názor nielen ona, ale aj iní právnici. “Dokonca z tohto obdobia sú známe stanoviská disciplinárnej komisie u konkrétneho koncipienta, kde bola pochybnosť, že nestíhal robiť svoju koncipientsku prax. Komora sa vyjadrila vyslovene v tom zmysle, že súbeh jeho živnosti s koncipientskou praxou nebol problematický,” dodala.

    Šefčovič upozornil aj na fakt, že Čaputová vykonávala koncipientsku prax u advokátky v Banskej Bystrici, aj keď bývala v Pezinku. “Pokiaľ ide výkon koncipientskej praxe v mieste sídla advokátskej kancelárie, toto odo mňa zákon nevyžadoval — bolo možné robiť koncipientsku prax takýmto spôsobom,” tvrdí Čaputová, ktorá vyzvala, aby jej prax neposudzovali podľa zákonov, ktoré začali platiť až neskôr. Pripomenula, že advokátska komora jej pred advokátskymi skúškami prax uznala.

    Šefčovič tvrdí, že dostáva otázky na koncipientsku prax svojej súperky najmä z Českej republiky. “Tam presne pre takúto tému musela pred pár rokmi odstúpiť z funkcie ministerka spravodlivosti Táňa Malá. Myslím si, že je to téma, ktorú treba vysvetliť a nedá sa to urobiť iba statusom na facebooku. Pokiaľ chceme budovať právny štát, tak tu si treba naliať čistého vína,” vyhlásil. Stanovisko advokátskej komory k téme sa mu nezdalo jasné a myslí si preto, že koncipientska prax Čaputovej bude témou aj ďalších diskusií.

    Čaputová preferuje verejnú voľbu sudcov ÚS SR, Šefčovič tajnú

    Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová sa prihovára za verejnú voľbu sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR Jej protikandidát Maroš Šefčovič je naopak presvedčený, že by mala byť tajná. 

    “Nejde o výkon verejného práva, ktoré má byť v zmysle ústavy tajné, ide o výkon verejnej moci, kde sú vyššie nároky na transparentnosť. Voliči majú právo vedieť — kto ako hlasoval,” myslí si Čaputová. Verejná voľba podľa nej lepšie sedí k slovenskej realite, kde sa voľba sudcov stala nielen politickou témou, ale do istej miery aj politickou korisťou. “Toto zvyšuje nároky na dohľad verejnosti,” myslí si kandidátka.

    Šefčovič obhajoval tajnú voľbu. “A to aj z toho dôvodu, že sa ústavní sudcovia budú vyjadrovať aj k takým témam, ako je budúcnosť niektorých politických strán,” pripomenul. Sudcovia by sa preto podľa jeho slov nemali cítiť, že sú politikom zaviazaní za to, že ich zvolili. Tajná voľba je tiež podľa Šefčoviča štandardom, akým sa riešia všetky personálne otázky v západnej Európe. “Mali by sme sa z tohto poučiť,” myslí si eurokomisár.

    - Reklama -