Srílanská vláda rozhodla, že od polnoci miestneho času začne v krajine platiť výnimočný stav.
Ide o reakciu na útoky, ktoré sa v metropole Kolombo a okolí odohrali v nedeľu a vyžiadali si najmenej 290 obetí a vyše 500 zranených.
Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyhlásenie kancelárie srílanského prezidenta.
Podľa vyhlásenia sa výnimočný stav ako mimoriadne opatrenie zavádza opatrenia v snahe umožniť polícii a zložkám ozbrojených síl – armáde, námorníctvu a letectvu – zaistiť verejnú bezpečnosť. Vyhlásenie výnimočného stavu umožní polícii a armáde zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu.
Vyšetrovatelia preverujú aj prípadné prepojenie v zahraničí
Hovorca srílanskej vlády v pondelok na tlačovej konferencii vyhlásil, že nedeľné útoky, ktorých terčom boli luxusné hotely a katolícke chrámy, spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom National Thowheeth Jama'ath (NTJ).
Agentúra Reuters citovala vyhlásenie hovorcu vlády, že do útokov bola zapojená aj medzinárodná sieť, ktorú však bližšie nešpecifikoval.
Vyšetrovatelia teraz preverujú aj prípadné prepojenie NTJ na podobné organizácie v zahraničí.
Prezident Maithrípála Siriséna prostredníctvom svojho vyhlásenia požiadal svet o pomoc pri vyšetrovaní útokov a prepojenia ich páchateľov na zahraničie.
Okrem toho prezident vyhlásil na utorok na Srí Lanke štátny smútok za obete nedeľných útokov.
Minister pre ekonomické reformy a verejné zdroje Harša de Silva vo svojom tvíte informoval, že pohreby obetí zaplatí štát. Súčasne prisľúbil vyplatenie kompenzácií pozostalým a renováciu výbuchmi poškodených katolíckych chrámov.
Väčšinu útokov spáchal jeden človek
Podľa skorších správ, do série útokov, ku ktorým došlo uplynulú nedeľu na Srí Lanke, bolo zapletených sedem samovražedných atentátnikov. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa kriminalistického úradu o tom v pondelok informovala agentúra AP.
Analýzou častí telesných pozostatkov útočníkov sa zistilo, že šlo o samovražedných atentátnikov, pričom väčšinu útokov spáchal jeden človek.
Výnimkou bol útok na hotel Shangri-La, na ktorý zaútočili dve osoby. Uviedol to podľa agentúry AP člen tímu forenzných vyšetrovateľov. V súvislosti s podozrením z účasti na útoku srílanské úrady zadržali a vypočúvajú 13 podozrivých.
Osem výbuchov, ktoré nastali v luxusných hoteloch a katolíckych kostoloch v metropole Kolombo, ako aj v dvoch ďalších srílanských mestách, bolo najhorším násilím v juhoázijskej ostrovnej krajine od konca tamojšej dlhoročnej občianskej vojny pred desaťročím. Medzi zabitými je podľa srílanskej vlády najmenej 27 cudzincov.
Správa o ďalšom zvýšení počtu obetí prišla po oznámení, že neďaleko hlavného letiska v Kolombe v nedeľu večer našli a neskôr zneškodnili podomácky vyrobenú rúrkovú bombu.
Ulice metropoly boli ráno prevažne prázdne, väčšina obchodov bola zatvorená, pričom tam hliadkovalo množstvo vojakov a policajtov, píše agentúra AP.
Srílanská polícia podľa AP uviedla, že pri vyšetrovaní preverí aj správy, že spravodajské služby neodhalili možné samovražedné útoky alebo pred takýmito činmi nevarovali.
Srílanský premiér priznal, že o možných útokoch boli informácie
Dvaja srílanskí ministri sa zmienili o takomto možnom zlyhaní s tým, že sa dopočuli o varovaniach pred hrozbou útokov v kostoloch, respektíve samovražedných atentátov namierených voči politikom.
Dokumenty, do ktorých mala možnosť nahliadnuť AFP, ukazujú, že šéf srílanskej polície zaslal popredným dôstojníkom pred desiatimi dňami varovanie odvolávajúce sa na spravodajskú službu, upozorňujúce, že miestna radikálna moslimská skupina plánuje samovražedné útoky na “významné kostoly”, ako aj indické veľvyslanectvo v Kolumbe.
Srílanský premiér Ranil Vikramasinghe priznal, že o možných útokoch “boli informácie” a že vyšetrovatelia preskúmajú, “prečo neboli podniknuté adekvátne preventívne opatrenia”.
Srílanská polícia podľa AP uviedla, že pri vyšetrovaní preverí aj správy, že spravodajské služby neodhalili možné samovražedné útoky alebo pred takýmito činmi nevarovali.
Samovražedný útočník sa odpálil počas razie v dome
Minister obrany Ruvan Vidževardhana predtým označil nedeľňajšie výbuchy za teroristický útok náboženských extrémistov, hoci k zodpovednosti sa dosiaľ nikto neprihlásil.
Podľa ministra sa predpokladá, že za väčšinou explózii stáli samovražední útočníci.
Okrem ôsmich útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti.
Mnohí Srílančania stoja v radoch pred nemocnicami, aby darovali krv pre zranených v útokoch.