“Nedôslednosť v zákone od strany Smer-SD spôsobila, že pravidlo pracovať viac znamená mať väčší príjem, nie vždy platí, najmä pre tých, ktorí sa chcú dostať z chudoby,” skonštatoval v utorok na tlačovej konferencii expert Progresívneho Slovenska Michal Páleník.
V systéme odvodov a dávok je podľa Páleníka niekoľko skokov v príjmoch pracujúcich. Napríklad v prípade štvorčlennej rodiny je prvý skok na úrovni 535 eur. Pri náraste mzdy o jedno euro na 536 eur klesne čistý príjem domácnosti o 140 eur. Teda, ak zamestnávateľ dá svojmu zamestnancovi odmeny, zaplatí príplatky za prácu cez víkend alebo výkonnostné príplatky, svojmu zamestnancovi môže podľa Páleníka vlastne pohoršiť.
V marci bol tento rozdiel iba 55 eur. Podobne, ak človek zostane jeden deň doma starať sa o choré deti, príjem domácnosti klesne o 150 eur, čo strana nepovažuje za férové.
Strana preto v zákone o pomoci v hmotnej núdzi navrhuje upraviť definíciu pojmu hmotná núdza tak, aby domácnosť, keď jej vychádzajú podľa vzorca dávky, bola v hmotnej núdzi. Tiež navrhuje upraviť aktivačný príspevok tak, aby ho dostával aj človek, ktorý sa niekoľko dní stará o choré deti, alebo je dočasne práceneschopný.
Okrem toho by sa mal upraviť aj zákon o sociálnom poistení a zrušiť zákaz niektorým skupinám ľudí byť nemocensky a dôchodkovo poistení a doplniť prechodné ustanovenia, ktoré zabezpečia, že ľudia, ktorí napriek tomuto zákazu platili odvody, budú poistení. Tieto tri zmeny by mohli prispieť k tomu, aby čistý príjem pri raste hrubej mzdy bol vždy progresívny.