Otázky denuklearizácie Kórejského polostrova, obchodná vojna medzi dvoma superveľmocami a otvorený prístup k sporným moriam dominovali rokovaniu Pompea s čínskym partnerom Wang Im, ktoré sa uskutočnilo popri oficiálnom programe summitu ASEAN.
Pompeo má poverenie ubezpečiť svojich ázijských spojencov, že Spojené štáty ostávajú kľúčovým spojencom v tomto regióne. A to práve v časoch, keď si Čína v sporných námorných a vzdušných priestoroch buduje svoju vojenskú prítomnosť a upevňuje svoju hospodársku a politickú nadradenosť v celom regióne.
Konkurenčný boj medzi týmito dvoma superveľmocami je orámcovaný obchodnou vojnou, ktorá skomplikovala svetový rast a vyvolala neistotu v ázijských ekonomikách.
Pompeo a Wang si pred krátkym rokovaním potriasli pred fotografmi pravicami a usmiali sa do fotoobjektívov.
Obaja top diplomati neskôr popreli nezhody medzi svojimi krajinami. Wang I opísal stretnutie s Pompeom ako “hlbokú komunikáciu”, ktorá “pomohla zvýšiť naše vzájomné porozumenie”.
“Medzi Čínou a Spojenými štátmi môžu existovať rôzne záležitosti a problémy,” uviedol. “Ale bez ohľadu na to, koľko je problémov, všetci sa musíme posadiť a pokračovať v komunikácii,” uzavrel čínsky minister.
Pompeo neskôr v krátkom vyhlásení trval na tom, že USA nenútia krajiny juhovýchodnej Ázie, aby si vybrali medzi týmito dvoma veľmocami. “Naša angažovanosť v tomto regióne nebola a nikdy nebude cvičením s nulovým súčtom,” uviedol Pompeo a dodal, že “naše záujmy sa prirodzene zbiehajú s vašimi vo vzájomnom prospechu”.
Peking a Washington sa usilujú o ukončenie obchodnej vojny, ktorá obe strany stála miliardy dolárov, poškodila dodávateľské reťazce a otriasla finančnými trhmi.