Potrebujeme 150 miliónov, žiadajú zdravotnícke organizácie

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    “Rozpočet verejného zdravotného poistenia na rok 2019, spolu s viacerými faktormi s negatívnym dosahom, nepostačuje na zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti a už vôbec nie na stabilizáciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých segmentoch,” píše sa v spoločnom memorande.

    Upozorňujú na dlhodobo podhodnocované výdavky

    Signatári pripomínajú zvýšenie miezd v zdravotníctve, sociálne balíčky, rekreačné poukazy, zníženie platieb za poistencov štátu i nižší rast ekonomiky. Ochrana života a zdravia občanov je podľa nich ohrozená.

    Memorandum podpísali prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth, prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová, výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Katarína Kafková, vrátane šéfov všetkých troch poisťovní pôsobiacich na Slovensku.

    “Dôrazne upozorňujeme na dlhodobo podhodnocované výdavky na zdravotníctvo v rozpočtoch SR, čo konštatovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Systém zdravotníctva je tak nestabilný a opakuje sa potreba jeho dofinancovania,” konštatujú v spoločnom vyhlásení.

    Zelník: Memorandum odovzdáme ministerke 

    Žiadajú o stabilizáciu systému financovania zdravotníctva do budúcnosti tak, aby rozpočet zohľadňoval reálne potreby a rozvoj a aby podiel výdavkov štátu na zdravotníctvo kontinuálne rástol, až do dosiahnutia podielu na HDP zodpovedajúcemu priemeru štátov Európskej únie.

    Zelník skonštatoval, že výbor súhlasí s potrebou dofinancovania zdravotníctva. Považuje za dobré hovoriť o financiách v zdravotníctve už teraz, pretože sa bude tvoriť a schvaľovať štátny rozpočet na ďalší rok.

    Dodal, že v koalícii nepodporia žiadny z predložených zdravotníckych návrhov zákonov, ktorý predpokladá zvýšenie finančných nárokov bez toho, aby bola deklarovaná ich financovateľnosť.

    Memorandum podľa jeho slov odovzdajú ďalej ministerke zdravotníctva Andrei Kalavkej (nominantka Smeru-SD). “Ona je exekutíva, ona musí obhájiť rozpočet,” skonštatoval Zelník s tým, že na zabezpečenie financovania rezortu je tu vláda.

    Generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana v utorok (10. 9.) avizoval, že do konca septembra by malo byť jasné, koľko peňazí bude potrebných na dofinancovanie rezortu zdravotníctva. Inštitút je posledných 13 mesiacov zodpovedný za prípravu rozpočtu pre zdravotníctvo. Jeho šéf súhlasí, že dofinancovanie bude určite potrebné.

    “Od marca máme pravidelné stretnutia s rezortom financií, kde reportujeme všetky čísla poisťovní. Monitorujeme situáciu. Zajtra bude neoficiálna daňová prognóza, budúci týždeň formálna. Týždeň po tom by sme mali mať finálne čísla a následne stretnutie medzi nami, poisťovňami a ministerstvom financií, kde sa jasne povie, kde sú hranice čísiel, aké sú očakávania za rok 2019 a aké sú plány na rok 2020. Potom sa reálne budeme vedieť vyjadriť, aká je potreba dofinancovania,” uviedol.

    Dofinancovanie bude však podľa Smatanu určite potrebné z viacerých dôvodov. “Časť je našou chybou,” komentoval šéf IZP s tým, že keď inštitút pripravoval rozpočet, neplánoval s infláciou či s časovým posunom niektorých zmlúv, ale napríklad ani s vysokým nárastom cien energií.

    Otázkou podľa jeho slov je, ako systém nastaviť tak, aby sa potreba dofinancovania nezopakovala.

    Na to, aby bolo jasné, aká presná suma na dofinancovanie bude potrebná, je potrebné vedieť napríklad výšku sumy, o ktorú prídu zdravotné poisťovne pre zákon, ktorý ruší vymáhanie starých exekúcií.

     

    - Reklama -