“Dnešný mandátový a imunitný výbor skonštatoval, že tieto mandáty poslancov, ktorí si neuplatňovali svoj mandát, pretože vykonávali či už ministerský post alebo post štátneho tajomníka, zanikli v súlade s Ústavou SR,” uviedol Blanár.
Vysvetlil, že po novelizovaní ústavy v roku 2001, kedy sa “explicitne povedalo, že mandáty zanikajú dňom doručenia do NR SR, v rokovacom poriadku ostáva jedna časť, ktorá hovorí len formálne o prerokovaní vzdaní sa mandátu”. Podľa jeho slov bude výbor ešte o možnej úprave rokovacieho poriadku hovoriť.
Člen výboru Branislav Gröhling (SaS) nebol s uznesením výboru spokojný. “Prijali sme uznesenie, ktoré v konečnom dôsledku nič nehovorí,” povedal s tým, že podľa neho už mali rovno podať reálny návrh, ako novelizovať rokovací poriadok, aby sa do budúcna takáto situácia neopakovala.
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) už minulý týždeň tvrdil, že zákon pri vzdaní sa mandátu Jankovskej, Kažimíra a Stromčeka porušený nebol. Zdôraznil, že všetky listiny boli oznámené a doručené. Napriek tomu požiadal výbor o posúdenie, či ich mandát zanikol v súlade s ústavou. Doplnil, že do budúcna by sa mali zavádzať mechanizmy, ktoré by mali predísť podobným situáciám.
Výbor o preskúmanie požiadal po tom, ako plénum minulý týždeň neschválilo návrh poslankyne Anny Zemanovej (SaS), ktorá žiadala mandátový a imunitný výbor, aby prerokoval vzdanie sa mandátu bývalej poslankyne Jankovskej a podal o tom plénu informáciu, aby NR SR mohla vziať na vedomie vzdanie sa mandátu poslanca.