Zriadenie bezpečnej zóny je kľúčovým príspevkom k stabilite a mieru v regióne a pre Sýrčanov, aby mohli žiť v bezpečí, uviedlo turecké ministerstvo na Twitteri podľa agentúry Reuters.
Turecko a Spojené štáty, ktorí sú spojencami v NATO, sa v auguste dohodli na zriadení nárazníkovej zóny na severe Sýrie, aby pomohli sýrskym utečencom vrátiť sa do vlasti a zaistili, že sýrski kurdskí militanti nebudú pôsobiť v blízkosti hranice s Tureckom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane pohrozil, že uskutoční v Sýrii jednostrannú operáciu proti kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG), podporovaným Spojenými štátmi, ak bude vznik nárazníkovej zóny meškať.
Americké jednotky začali v pondelok s odsunom zo svojich pozícií v severnej Sýrii po tom, čo Biely dom vyhlásil, že uvoľní severozápad Sýrie pre plánovanú tureckú ofenzívu, ktorú však americké ministerstvo obrany podľa svojho vyhlásenia neschvaľuje a varuje Turecko pred “destabilizačnými následkami” jeho postupu v Sýrii.
Izraelský denník The Jerusalem Post na svojej internetovej stránke informoval, že turecké sily podnikli v pondelok večer útoky voči kurdským jednotkám a Sýrskym demokratickým silám (SDF) v Sýrii a Iraku neďaleko hraníc s Tureckom. Turecké sily zaútočili na pozície SDF v meste al-Málikíja v oblasti Hasaka na severe Sýrie, uviedla sýrska štátna tlačová agentúra SANA.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) však poprelo túto správu agentúry SANA. Podľa SOHR vzdušné útoky zasiahli ciele v Iraku.
Aj nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu, ktorého citoval reportér Hlasu Ameriky Steve Herman, uviedol v pondelok večer, že USA nezaznamenali zatiaľ žiadne známky tureckej operácie v Sýrii.
Turecké vzdušné sily v pondelok “zneškodnili” troch príslušníkov Strany kurdských pracujúcich (PKK) na severe Iraku. K útokom došlo v regióne Gara neďaleko hranice s Tureckom, informovala turecká tlačová agentúra Anadolu s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany.