“Nie je priestor na veľké 'bratríčkovanie', už sme v ringu, idú voľby. V politike je to tak a už sa učím od nich: Neber to, Andrej, osobne. Tak sa začínam stavať v týchto veciach ako oni,” skonštatoval v súvislosti so vzťahmi vo vládnej koalícii.
Hranica záujmov národnostných a národných je niekedy nespojiteľná
To, či si vie predstaviť ešte ďalšiu vládu so Smerom-SD a Mostom-Híd, povedať nechcel. “To je čistá teória, pretože vláda vždy vzniká na základe výsledkov volieb, teraz nie je podstatné kto s kým,” poznamenal.
Problém pri vyostrovaní vzťahov s Mostom-Híd ku koncu minulého roka vidí okrem iného v tom, že predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi v septembri neprešli v parlamente národnostné školy.
“Problém je v tom, že hranica záujmov národnostných a národných je niekedy nespojiteľná. Vždy sa to objaví. Dostali sme takú malú politický pomstu za to, že sme v septembri nepodporili tento zákon,” povedal Danko.
Dodal, že aj na základe toho Most-Híd nepodporil ďalších päť zákonov SNS, medzi nimi aj návrh na zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu.
Bugár musel vyjsť s maďarskou kartou
Bugár podľa jeho slov musel aj pre klesajúce preferencie opäť vyjsť s “maďarskou kartou a povedať, že SNS je zase zlá a teda jej neprejdú ďalšie veci”.
“Nepodporili mi päť zákonov, a to nebolo politický fér za jeden zákon o národnostnom školstve. Béla Bugár bez toho, aby mi to povedal, zarezal päť zákonov, ktoré mohli ľuďom pomôcť,” doplnil s tým, že ho mrzí aj zastavenie novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorou chceli urýchliť proces rekonštrukcií vysokoškolských internátov.
V najbližších dvoch mesiacoch do volieb bude podľa svojich slov sústrediť program strany na odpočet vecí, ktorými ľuďom SNS pomohla. Podotkol, že otázne je, či chcú ľudia cirkus a divadlo.
“Ako mi raz povedal český prezident Miloš Zeman, vôbec nie je dôležité, čo pre ľudí robíš, ale ako sa prezentuješ a čo im rozprávaš,” dodal v reakcii na klesajúce preferencie SNS v predvolebných prieskumoch.