Prieskum Newspoll ukázal, že celkovo nespokojných s prácou konzervatívneho premiéra je 59 percent austrálskych voličov, pričom spokojnosť s ňou vyjadrilo len 37 percent opýtaných. Oproti predošlému mesiacu sa tak nesúhlas s ním zvýšil o 11 percentuálnych bodov, zatiaľ čo jeho podpora klesla o osem bodov, čo je prudký obrat popularity od Morrisonovho volebného víťazstva v máji minulého roka.
Morrison je terčom kritiky za svoju reakciu na niekoľko mesiacov trvajúcu krízu, keď okrem iného išiel na dovolenku na Havaj, dopustil sa série faux pas a zavádzajúcich vyjadrení o krokoch svojej vlády, pričom nútil nahnevané obete potriasť si s ním rukou.
Premiér na začiatku krízy trval na tom, že miestne úrady majú dostatok zdrojov na zvládnutie požiarov a vyčerpaní dobrovoľní hasiči “tam chcú byť”. Opakovane tiež vyhlásil, že Austrália robí viac než dosť na splnenie svojich cieľom zníženia emisií, čo vyvolalo sériu veľkých protestov v uliciach.
Vo svetle nesúhlasnej reakcie Morrison odvtedy nasadil do boja s požiarmi armádu, oznámil najväčšie povolanie záložníkov v období mieru, prisľúbil pomoc za miliardy dolárov, zvýšil platy hasičom a uviedol, že v prípade emisií možno bude potrebné väčšie úsilie.
Od októbra prišlo o život v dôsledku extrémnych lesných požiarov v Austrálii najmenej 27 ľudí a živel spálil viac než 10,3 milióna hektárov pôdy a zničil tisíce domov.
Morrison v nedeľu priznal určité omyly i vlnu hnevu v súvislosti s požiarmi. “Sú veci, ktoré som mohol riešiť v teréne lepšie,” povedal v rozhovore pre televíziu ABC.
Premiér – dôrazný podporovateľ odvetví fosílnych palív – však dodal, že opatrenia v oblasti emisií sa budú v nasledujúcich rokoch “vyvíjať” bez toho, aby krajina zaviedla ich zdanenie, zvyšovala ceny elektriny či utlmovala tradičné priemyselné odvetvia.
Prieskumy tiež ukázali, že Morrisonova konzervatívna koalícia prišla o náskok pred opozičnými labouristami, ktorí v súčasnosti vedú v preferenciách v pomere 51:49. Najbližšie parlamentné voľby v Austrálii sa očakávajú najneskôr v roku 2022.