Prieskum, zverejnený na okraji zasadnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, sa uskutočnil na vzorke 16.000 ľudí vo veku 20 až 35 rokov. Respondenti boli vybraní z krajín ozbrojeného konfliktu, ako aj z krajín, ktoré žijú v mieri.
Z prieskumu vyplýva, že opýtaní najväčšie obavy vyjadrili z korupcie, nezamestnanosti a rastúcej chudoby. Strach v nich vzbudzujú aj terorizmus a vojny, zatiaľ čo globálne otepľovanie sa v rebríčku umiestnilo až na ôsmom mieste.
Viac ako polovica opýtaných z Generácie Y (tzv. Deti milénia) sa domnieva, že k jadrovému útoku pravdepodobne dôjde už v nasledujúcom desaťročí, pričom tretina z nich si myslí, že tretia svetová vojna nastane ešte počas ich života.
“Zdá sa, že budúcnosť a vojna v budúcnosti vyvoláva u Generácie Y úzkosť. Prieskum tiež ukázal, ako úzko súvisia mnohé obavy, ktoré mladí ľudia majú,” povedal prezident MVČK Peter Maurer.
Prieskum tiež odhalil protichodné postoje k ozbrojenému konfliktu. Väčšina opýtaných mladých ľudí akceptovala súčasné normy, ktoré predchádzajú vojnovým zločinom, ale značná časť bola ochotná prehliadnuť zakázané metódy, ako je mučenie.
“Dnes sa pýtame: Akým človekom chceš byť? Už sa nepýtame, ako by sa mali ľudia správať. Sme si vedomí, že Deti milénia sú kľúčovou generáciou budúcnosti,” dodal Maurer.