Svetová populácia smeruje ku kolapsu, varuje pred vymieraním niektorých častí sveta známy inovátor a miliardár

    0
    Ilustračné foto (Autor: pixabay.com)
    Riaditeľ a zakladateľ spoločností SpaceX a Tesla, ktorý investoval do výskumu kolonizácie Marsu, začiatkom júla na sociálnej sieti Twitter uverejnil alarmujúcu správu. K článku z portálu New Scientist o „populačnej implózii“ z novembra minulého roka Elon Musk napísal správu, v ktorej použil v jednej vete slová kolaps a populácia, čo mnohí pochopili ako varovanie pred preľudnením planéty. 
     
    „Svetová populácia sa zrýchľuje smerom ku kolapsu, ale zdá sa, že len hŕstka (ľudí) si to všíma alebo sa o to zaujíma,“ napísal Musk a spustil lavínu reakcií. 
     
    Používateľov Twittera sledujúcich miliardára a inovátora je vyše desať miliónov a zdá sa, že nie všetci si prečítali článok a nepochopili, ako to Musk vlastne myslel. Článok, ktorý komentoval, je totiž o hrozbe, ktorú predstavuje fakt, že pôrodnosť v niektorých častiach sveta je hlboko pod úrovňou nahraditeľnosti populácie. 
     
    Jednoducho povedané, ľudia nemajú dostatok detí, aby udržali životaschopnú populáciu. Platí to takmer o všetkých vyspelých kútoch sveta vrátane Európy či Ďalekého východu, kde sú krajiny na pokraji takzvaného demografického útesu. Ide o štáty, v ktorých je pôrodnosť menej ako 1,5 dieťaťa na ženu, a sem patrí napríklad Nemecko či Taliansko. V týchto krajinách podľa New Scientist hrozí, že prídu o polovicu populácie v nasledujúcich 60 rokoch. Ak má byť populácia udržateľná, musela by mať priemerne každá žena minimálne dve deti (2,1). 
     
    Fakt, že až u polovice svetovej populácie je pôrodnosť pod hranicou udržateľnosti, potvrdzuje aj Inštitút na výskum populácie. Muskov twít, v ktorom na tento problém poukazuje, nie je pritom jeho jediné vyjadrenie ku globálnemu stavu populácie. V marci tohto roka v rozhovore pre CNN varoval, že by sme sa mali báť populačného kolapsu. Poukázal pritom na veľmi rýchle starnutie populácie v niektorých krajinách, kde síce rastie dĺžka života, ale pôrodnosť je katastrofálne nízka. 
     
    Napriek tomu však počet obyvateľov planéty rastie. V apríli 2017 bolo na svete už viac ako 7 a pol miliardy ľudí. Globálna populácia narastá o niečo viac ako percento ročne (1,1 %). Okolo roku 2050 by na celom svete mohlo žiť približne 10 miliárd ľudí, čo odhaduje aj OSN. 
     

     
    - Reklama -