Tentoraz sa terčom kritiky nestali len „staré známe firmy“, ako sú Poľsko, Maďarsko či Česká republika, ale aj Rakúsko. „Svoje povinnosti neplní ani Rakúsko. Nie nadarmo Európska komisia hrozí, že začne trestné konanie proti krajinám, ktoré neplnia svoje povinnosti. Maďarsko, Poľsko a Rakúsko doteraz neprijali podľa kvót ani jedného utečenca; to platí aj pre Českú republiku, ktorá v priebehu roka nikoho neprijala,“ hnevá sa Soda v rozhovore pre denník La Repubblica.
Šéf rímskej kancelárie IOM sa, ako už býva zvykom v tejto záležitosti, odvoláva na solidaritu a voči „odmietačom“ kvót si vôbec nedáva servítku pred ústa. „Účasť na európskej migračnej politike by pre členské štáty Európskej únie mala byť povinná s tým, že Nemecko prijalo na základe navrhovaných kvót Európskej komisie 2 630 utečencov. Taliansko doteraz opustilo len 6 193 utečencov. Celkovo by si štáty mali v prvej fáze prerozdeliť z Talianska 39 600 ľudí.“
Vzhľadom na neflexibilný prístup väčšiny európskych štátov sa Soda obáva, že Taliansko bude musieť čeliť ďalšej migračnej vlne bez pomoci ostatných krajín. „Taliansko by malo zrýchliť proces, pri ktorom sa určuje, ktorí utečenci opustia našu krajinu v rámci redistribučného programu. Ale aj tak sa obávam, že nám to veľmi nepomôže a zostaneme na všetko úplne sami.“
Zatiaľ čo štáty Vyšehradskej štvorky aj naďalej utečenecké kvóty odmietajú, Rakúsko na začiatku apríla prisľúbilo, že prijme päťdesiat utečencov. K tomu Wolfgang Dür z ministerstva vnútra uviedol, že prijatie by sa malo uskutočniť v dvoch fázach. „Ak dôjde k úspešnému prevzatiu prvých pätnástich utečencov, budeme pokračovať ďalej. Momentálne čakáme na zoznam možných adeptov, ktorý nám má predstaviť talianska strana a ktorý následne budeme sami skúmať.“
Je však otázne, či Rakúsko nejakých utečencov nakoniec skutočne prijme. V najbližších mesiacoch sa budú v krajine zrejme konať predčasné voľby a žiadnej zo strán by rozhodnutie o naplnení utečeneckých kvót v očiach voličov neprospelo. Navyše pravdepodobný víťaz volieb ÖVP na čele s novopečeným šéfom Sebastianom Kurzom sa dlhodobo profiluje ako odporca migračnej politiky „otvorených dverí“.
Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.