“Je nevyhnutné mať jednu veľmi silnú páku na to, aby parlament mohol naozaj kontrolovať dodržiavanie zákonov,” povedal Rajtár, podľa ktorého sú vyšetrovacie výbory štandardným nástrojom všade v Európe okrem Malty a Slovenska. Podľa Rajtára by sa takéto výbory mohli venovať napríklad kauzám Bašternák, agentúra Evka či klientske centrá ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).
V praxi by to malo podľa Grendela fungovať tak, že ku každej kauze by parlament zriaďoval výbor, ak by o to požiadalo aspoň 50 poslancov. Výbor by mal desať stálych členov, piatich z koalície a piatich z opozície.
“Rokovania výboru by mali byť väčšinou verejné, iba v odôvodnených prípadoch sa môže výbor uzniesť, že bude tajné,” doplnil Grendel. Výbor by podľa návrhu mohol zaobstarávať podklady k danej kauze, vypočúvať svedkov, pribrať znalca. “Zápisnica môže slúžiť ako dôkazný prostriedok v trestnom konaní,” vysvetlil.
Zároveň pripomenul, že v minulosti zriadenie vyšetrovacích výborov presadzoval aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Opozícia ho vyzýva, aby ich návrh teraz podporil alebo si ho osvojil, oni zaň zahlasujú, aj ak ho predloží koalícia.