Takmer hodinovému rozhovoru dominovali témy boja proti terorizmu a príspevku Slovenskej republiky k boji proti tzv. Islamskému štátu, napĺňania záväzkov zo summitu NATO vo Walese, ale tiež situácia na Ukrajine, vzťahy s Ruskom, vývoj na západnom Balkáne a v neposlednom rade tiež situácia v Sýrii.
Rex Tillerson ocenil konštruktívnosť slovenskej zahraničnej politiky opierajúcej sa o predvídateľnosť, stabilitu a silné transatlantické väzby, pričom sa s M. Lajčákom zhodli, že vzájomné väzby SR a USA sú dlhodobé a trvácne: v roku 2018 uplynie 25 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov oboch krajín a 100 rokov od založenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, na ktorého vzniku mal svoj veľký podiel aj vtedajší americký prezident Woodrow Wilson.
V súčasnosti je Slovensko spoľahlivým partnerom USA v NATO. M. Lajčák v rozhovore potvrdil, že Slovenská republika naplní svoj záväzok daný na summite NATO vo Walese zvýšiť úroveň výdavkov na obranu na úroveň 1,6 percenta HDP v súlade s modernizačnými plánmi Ozbrojených síl SR.
Pri téme Ruska a Ukrajiny šéf slovenskej diplomacie konštatoval, že čas nie je na našej strane. “Situácia na východe Ukrajiny hrozí vytvorením zamrznutého konfliktu. Politický proces sa nehýbe z miesta, nevidíme dostatočný pokrok. Napriek tomu by bolo kontraproduktívne zmraziť našu komunikáciu s Ruskom. Naopak, musíme ponechať otvorené kanály na aktívny dialóg,” povedal M. Lajčák.
Pokiaľ ide o vzájomnú spoluprácu medzi Slovenskom a USA, slovenský minister poukázal na fakt, že sme spojencami v NATO, realizujeme spoločné aktivity v regiónoch, ktoré sú prioritné pre našu zahraničnú politiku – na Ukrajine i západnom Balkáne -, a máme zhodné pozície v kľúčových záujmových oblastiach, ako sú energetika, bezpečnosť či boj proti terorizmu.
“Slovensko je pripravené zintenzívniť spoluprácu s USA a ostatnými spojencami v NATO s cieľom poraziť tzv. Islamský štát a posilniť pravidelné iracké sily. Slovenská vláda sa hlási k tomu, že boj proti terorizmu patrí medzi jej priority a potvrdí to v najbližších dňoch schválením balíčka pomoci pre Irak,” uviedol M. Lajčák.
Ministrov program v hlavnom meste USA pokračuje v utorok a v stredu účasťou na konferencii tzv. MSC Core Group, expertnom podujatí na vysokej úrovni o regionálnych i medzinárodných bezpečnostných otázkach. M. Lajčák má vo Washingtone naplánované aj stretnutia s niektorými ďalšími vysokými predstaviteľmi americkej administratívy a zahraničnopolitických think-tankov.
Informoval hovorca programu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko.