Koncom marca Navaľného odsúdili na pätnásť dní väzenia za údajné kladenie odporu pri zatýkaní na moskovskej demonštrácii, na ktorej sa podľa niektorých zdrojov zúčastnili až desaťtisíce ľudí. Do centra pozornosti sa v poslednom čase dostal ruský právnik aj vďaka svojmu dokumentu, ktorý odhaľuje korupčné konanie premiéra Medvedeva a na YouTube ho od začiatku marca videlo už niekoľko miliónov divákov.
Politika bola podľa Navaľného témou rozhovorov číslo jeden aj po jeho uväznení. Nielen s ostatnými spoluväzňami, ale aj cestou v autobuse s policajtmi. „Pýtali sa ma na to isté, čo ostatní. Teda, ako je možné, že ma ešte niekto nezabil alebo nesedím vo väzení,“ hovorí Navaľnyj, ktorý si pochvaľuje vysokú účasť mladých ľudí na demonštráciách. „Jedným z dôležitých faktorov ich angažovanosti je chudoba. V uplynulých piatich rokoch sa životný štandard väčšiny Rusov znížil.“
Navaľnyj chce kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách a rád by zopakoval svoj úspech z roku 2013, keď skončil pri voľbe starostu Moskvy s 27 % na druhom mieste. Zatiaľ ho však ešte úrady oficiálne neregistrovali ako prezidentského kandidáta. „Dúfam, že ma nakoniec zaregistrujú. Tak ako pred štyrmi rokmi, keď sme hrozili bojkotom. Vtedy si asi povedali, že o nič nejde, pretože aj tak získam maximálne 8 – 9 %. Teraz sa asi boja podobnú chybu zopakovať.“
Na otázku, prečo sa nepodarilo protesty v rokoch 2011 a 2012 doviesť z pohľadu demonštrantov k niečomu hmatateľnejšiemu, odpovedá Navaľnyj, že súčasný režim nie je možné zmeniť za pár mesiacov. „Je to historický proces. Ale pred siedmimi rokmi sa zúčastnilo na mojich protestoch pár desiatok ľudí. Dnes ľudia považujú za neúspech, keď ich je menej ako 30 000. Dôvodom zlyhania demonštrácií bolo ich násilné rozohnanie.“
Do histórie vstúpila najmä veľká demonštrácia na Blatnom námestí. Niektorí jej účastníci sú doteraz vo väzení a napríklad brat Alexeja Navaľného bol na konci roka 2014 odsúdený na tri a pol roka väzenia. „Viem, že pri zvolávaní demonštrácií nesiem určitú zodpovednosť. O zatknutí môjho brata sa aspoň písalo v novinách. Keď však zatknú nejakého neznámeho blogera vo vidieckych oblastiach, nikto sa o tom nedozvie. Tých prípadov je jednoducho príliš veľa, a ak im chceme zabrániť, musíme bojovať za politické zmeny.“
V záverečnej pasáži rozhovoru sa Navaľnyj vyjadril aj k situácii v Sýrii. „Rusko by sa malo v boji proti Islamskému štátu pripojiť k medzinárodnej koalícii. Pokusom pomáhať Asadovi Putin len spôsobuje ďalšie problémy. Mimochodom, rozpor medzi Trumpom a Putinom som predpokladal. Putin potrebuje nepriateľa a chce byť vodcom protiamerickej a antieurópskej časti sveta,“ hovorí Navaľnyj, ktorý síce odmieta návrat Krymu Ukrajine, ale existenciu sankcií chápe. „Porušili sme tabu a vyvolali vojnu v Európe.“
Celý rozhovor si môžete v angličtine prečítať TU.