Hovorca ministerstva Igor Konašenkov dnes v Moskve podľa agentúry TASS vyhlásil, že žiadne z mien, ktoré Reuters vo svojej správe spomína, nepatrí ruským vojakom.
Konašenkov upozornil aj na to, že medzi autormi správy agentúry Reuters, ktorí zhromaždili informácie od príbuzných a blízkych padlých vojakov a preverovali údaje priamo na cintorínoch v Rusku, sú spravodajcovia Reutersu pôsobiaci v Berlíne, libanonskom Bejrúte a jordánskom Ammáne.
Hovorca poukázal i na to, že materiál čitateľov zavádza, keď o údajných ruských obetiach raz hovorí ako o profesionálnych vojakoch, inokedy ako o žoldnieroch, ktorí uzavreli zmluvu s ruským ministerstvom obrany.
Podľa Konašenkova správa agentúry Reuters je “lživou kompiláciou faktov” a napísaná s cieľom odpútať pozornosť od skutočnosti, že západní politici a diplomati nemajú reálne dôkazy o údajnom chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún.
Podľa dnešnej správy agentúry Reuters si boje o ovládnutie Palmýry vyžiadali od konca januára do konca marca životy 21 Rusov. Ruské ministerstvo obrany však oznámilo len smrť piatich príslušníkov ozbrojených síl.
Viaceré ruské médiá nedávno uviedli, že v rámci ruských jednotiek v Sýrii bojujú i zamestnanci súkromných bezpečnostných služieb, ktoré oficiálne nie sú súčasťou ruských ozbrojených síl. Ruské ministerstvo obrany tieto správy nepotvrdilo, dodala dnes rozhlasová stanica Echo Moskvy.