Srbsko vznik samostatného Kosova zo svojej bývalej provincie neuznáva a vzťahy zostávajú naďalej napäté. Veci by sa mohli dokonca ešte zhoršiť, ak bude kosovská vláda pokračovať v snahách transformovať svoje ľahké bezpečnostné jednotky na plnohodnotnú armádu.
Spojené štáty a NATO, ktorého podporu chce prezident Thaci získať, však varovali Kosovo pred akýmikoľvek snahami vybudovať armádu v rozpore s ústavou. Jednotky z krajín Aliancie aj v súčasnosti poskytujú tréning kosovským bezpečnostným zložkám.
Kosovský prezident uviedol, že ľutuje vyjadrenia generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga o možných dôsledkoch budovania sebestačnej armády. V liste zaslanom generálnemu tajomníkovi Severoatlantickej aliancie uviedol, že podpora parlamentu pre ústavné zmeny nie je potrebná, lebo menšina etnických Srbov zastúpená v zákonodarnom zbore blokuje takéto zmeny. Prezident Thaci preto chce, aby na vytvorenie armády stačila jednoduchá parlamentná väčšina a nie dvojtretinová ako pri ústavných zmenách.
Akékoľvek ústavné zmeny v Kosove, ktoré navrhuje Thaciho vláda, nie sú zatiaľ možné, lebo by s nimi nesúhlasili etnické menšiny a tie majú v parlamente zastúpenie podľa zákona. Nezávislosť Kosova uznalo doposiaľ 114 krajín. Slovensko sa k nim dodnes nepridalo.
Celý text v angličtine nájdete TU.