Kiska s vetovaním jednokolovej voľby šéfov VÚC nepochodil, výbor ju prihral späť do parlamentu

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva presadili koaliční poslanci. Jednokolovú voľbu predsedov krajov odôvodnili praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. “Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,” vysvetlili navrhovatelia.

    Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.

    Prezident však považuje odôvodnenie zmeny za neúplné a skresľujúce. Slabý záujem nie je podľa Kisku problémom len druhého, ale aj prvého kola, v ktorom žiaden kandidát v doterajších voľbách nezískal viac ako 15 percent hlasov oprávnených voličov.

    Kiska v prípade zmeny zákona hovorí aj o účelovosti a o možnom ohrození slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti. “Vyslovujem vážnu pochybnosť o tom, či schválený zákon možno vykladať a aplikovať tak, aby umožňoval a ochraňoval slobodnú súťaž politických síl v našej spoločnosti,” uviedol prezident.

    Pripomenul, že umožniť a ochraňovať slobodnú súťaž politických síl vo voľbách je základný účel, ktorému musí zodpovedať každý zákon upravujúci voľby, výkon volebného práva, vrátane volieb do orgánov samosprávnych krajov. To však podľa Kisku schválený zákon nenapĺňa. “Naopak, schválený zákon oslabuje úroveň slobodnej súťaže politických síl vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov,” doplnil.

    Kiska vrátil do parlamentu aj novelu upravujúcu zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri voľbách do orgánov samosprávy miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov, ktoré by sa mali konať v jeden deň. Keďže prezident vrátil parlamentu zákon zavádzajúci jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov, v prípade dvojkolovej voľby by ustanovenia obsiahnuté v tejto novele volebného kódexu boli nevykonateľné. Preto navrhol Národnej rade, aby zákon neprijala ako celok. Aj toto veto výbor odmietol.

    Novelu Ústavy SR, ktorá umožňuje zlúčenie termínu volieb do vyšších územných celkov a samosprávnych volieb, prezident podpísal. Nedisponuje totiž oprávnením vrátiť zákonodarnému orgánu na opätovné prerokovanie ústavný zákon.

    - Reklama -