V úvode nedeľnej televíznej diskusie na TA3 sa predseda Mostu-Híd Béla Bugár znova vyjadril, že neexistovala iná možnosť na vytvorenie koalície, lebo šesťkoalícia by sa už do tohto času rozpadla. Dôvodom by podľa neho bol štýl niektorých súčasných opozičných politikov, pričom teraz je koalícia stabilná a efektívna a dá sa vnímať aj ako určitá obeta v prospech Slovenska. Jedným z príkladov je aj protischránkový zákon, ktorý sa im nepodaril v opozícií presadiť.
Kauzy z minulosti nemajú podľa Bugára riešiť politici, ale polícia, prokuratúra a súdy. V niektorých prípadoch by však mohli postupovať rýchlejšie. „Je prehnaný stav, že tu všade je korupcia. Bašternákova kauza musí byť vyšetrená a verím, že sa zistí aspoň základ toho, ako to v skutočnosti bolo a potom sa vyvodí z toho zodpovednosť,“ povedal Bugár.
V procese boja proti korupcii môžu byť podľa predsedu Mostu-Híd nápomocné aj mimovládne organizácie, s ktorými sa stretol tento týždeň premiér Robert Fico. A hoci opozícia považuje premiéra za nedôveryhodného, podľa Bugára sú najdôležitejšie výsledky.
Šéf Mosta-Híd zdôraznil aj potrebu boja s extrémizmom. „Jedným z dôvodov extrémizmu je hašterenie, útočenie a hádanie. Toto je najhoršia národná rada z hľadiska vyjadrovania sa a správania sa poslancov na pôde parlamentu, akú som zažil,“ povedal Bugár s tým, že pre neho líder Obyčajných ľudí Igor Matovič prestal existovať a on odmieta, že by bol on sám vulgárny.
V prípade jesenných volieb do VÚC nesúhlasí s prezidentom Andrejom Kiskom, že by mali byť voľby dvojkolové a zároveň potvrdil, že jeho strana a celá koalícia nepostavia v Banskobystrickom kraji vlastného kandidáta a budú sa usilovať o širokú koalíciu.
Zmanipulované štatistiky?
Druhá časť diskusie sa týkala vývoja nezamestnanosti a neodobratia akreditácie resocializačnému zariadeniu v Galante Čistému dňu. Diskutovali proti sebe minister práce Ján Richter a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Podľa Richtera ubúdajú nezamestnaní v znevýhodnených kategóriách, akými sú dlhodobo nezamestnaní či v kategórii mladých ľudí do 29 rokov. Podľa Nicholsonovej to však nie je vplyvom ministra a Smeru, ale je to celoeurópsky trend, lebo sa už nenachádzame v kríze. Nicholsonová si však myslí, že dochádza k manipulácii štatistík na jednotlivých úradoch práce. Jej samotnej sa množia podnety od ľudí, ktorí mali byť vyradení manipulatívne z evidencie napríklad tým, že ľudia sú nútení si robiť rekvalifikačné kurzy.
„Ide o projekt za 50 miliónov eur, kde dlhodobo nezamestnaných rekvalifikovali na obecné služby. V skutočnosti išlo o to, že 800 eur za mesiac na jedného dlhodobo nezamestnaného išlo na to, že ho učili, ako má držať metlu v ruke,“ povedala Nicholsonová o rekvalifikačných kurzoch.
Druhým problémom sú podľa podpredsedníčky parlamentu štatistiky pri zdravotne ťažko postihnutých, ktorých majú úradníci prehovárať, aby sa sami vyradili z evidencie.
Minister práce tieto tvrdenia odmietol s tým, že keby to tak bolo, ľudia môžu podať sťažnosť a argumentoval, že za súčasnej vlády sa vyraďuje menej ľudí ako v čase Radičovej vlády. „Prestaňte sa obhajovať štýlom, že ja som bola vo vláde dva roky, keď vy ste tam desať rokov,“ protirečila mu Nicholsonová s tým, že vláda nerobí systémové riešenia a nedokázala prepojiť školstvo s trhom práce. Skritizovala aj duálne vzdelávanie, o ktoré nie je záujem.
„Musíme zmeniť spoločenské vnímanie odborného vzdelávania, aby sa to chápalo ako perspektíva dobrého zárobku. Vítam to, že zamestnávatelia budú platiť žiakom štipendiá. Dôležité je motivovať rodičov a dieťa. Bohužiaľ, rodičia trvajú, aby ich deti chodili na gymnázium,“ povedal minister. „Netreba tu vymýšľať teplú vodu, ale aplikovať to, čo je už vymyslené,“ argumentovala liberálna poslankyňa.
Erik Tomáš nie je moje dieťa
Diskusia sa dotkla aj Čistého dňa, keď minister Richter neodobral akreditáciu tomuto resocializačnému zariadeniu, napriek odporúčaniu akreditačnej komisie. „Treba vidieť celú genézu a vývoj. Nemal som konkrétne výsledky, ktoré by ma oprávňovali zobrať akreditáciu,“ obhajoval svoj postoj Richter, pričom zdôraznil, že vo veci sú ešte štyri trestné oznámenia a polícia potrebuje priestor do konca roka, aby to vyriešila.
Podľa Nicholsonovej malo prísť ku odobratiu akreditácie, lebo to plynie z legislatívy, ak môže byť ohrozený život a zdravie dieťaťa alebo jeho priaznivý psychický, fyzický a sociálny vývin. Vážne porušenie bolo aj, že zariadenie nemalo ani psychológa. „Ja vidím sex s maloletou a vy vidíte sex na rozlúčku. Riaditeľ to dokonca priznal a takýto človek by nemal viesť takéto resocializačné centrum. Dokonca dvaja ľudia odišli z akreditačnej komisie, dvakrát rozhodli, že má byť odobratá akreditácia. Bolo to politické rozhodnutie, máte to za práčku špinavých peňazí,“ povedala opozičná poslankyňa ministrovi s tým, že vidí aj prepojenie na úrad vlády a Erika Tomáša, ktorý dával mediálne poradenstvo ľuďom z Čistého dňa.
„Erik Tomáš nie je moje dieťa. Slovensko je malé, je pravda, že manželka šéfa sedela na úrade vlády, ale akékoľvek osobné prepojenie na Čistý deň odmietam. Sú tu vážne obvinenia, sex a týranie sú trestné činy a to ministerstvo nevyšetruje,“ oponoval minister, pričom dodal, že odobratie akreditácie by bolo vážnym precedensom.
Napriek tomu chcú návrh na odvolanie Richtera z funkcie iniciovať opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA. Na iniciovanie mimoriadneho zasadnutia pléna stačí 30 podpisov poslancov. Predseda NR SR Andrej Danko potom bude musieť zvolať rokovanie do siedmich dní.