Fico poskytol rozhovoru portálu hnonline. Vysvetľuje, prečo sa už dva roky za sebou nezúčastnil na štátnej recepcii pri príležitosti udelenia štátnych vyznamenaní prezidentom republiky. „Ak by sa mala na budúci rok pri 25. výročí vzniku Slovenska opakovať situácia, že sa prezident rozhodne vyznamenať ľudí typu pána Kaščáka alebo takých, ktorí boli vyznamenaní pred rokom, tak sa obávam, že táto udalosť bude pravdepodobne bez účasti predsedu vlády a predsedu parlamentu,“ vystríha Fico. Vlani chýbal preto, že vyznamenaní boli proti vzniku samostatnej SR, tento rok sa mu nepozdávali navrhnuté mená.
Pre Fica je pri téme brexitu kľúčové, aby sa z ľudí, ktorí už sú vo Veľkej Británii, nestali občania druhej kategórie. „Ak britská premiérka hovorí o svojich občanoch vo svojej krajine, my na Slovensku budeme hovoriť o našich občanoch. Plus budeme k tomu pridávať aj občanov Európskej únie, na ktorej nám veľmi záleží.“
Podľa predsedu vlády však treba rešpektovať, že sa Británia uzatvorí. Očakáva bránenie prílevu ďalšej pracovnej sily či jeho podmienenie nejakými povoleniami, ale aj prísnejšie kontroly na hraniciach. Brexit však označil za príležitosť pre Európsku úniu. „Po prvé, bude dôležité chrániť záujmy ľudí, ktorí vo Veľkej Británii žijú. Po druhé, rozchod s Európskou úniou nebude ľahký a bude bolieť. Ak si niekto vymyslí vnútropolitickú agendu, na základe referenda vystúpi z EÚ a ešte si vybojuje obrovské ústupky, bude to príklad pre ďalšie krajiny. Preto musí Únia v tomto negociačnom procese uspieť. Nemôže sa stať, že my odídeme oslabení a Británia, naopak, posilnená,“ doplnil Fico pre HN.
V otázke zvyšovania cien energií a plynu časti slovenských odberateľovov Fico hovoril o cirkuse Humberte, ktorý narobil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa premiéra došlo k neopodstatnému zvyšovaniu cien cez fixné náklady. „Ja nenechám zo seba robiť blázna. My dlhodobo trváme na tom, že ak nie je dôvod na zvyšovanie cien energií, aby sa nezvyšovali.“