V poslednom čase stále viac počúvame zo všetkých možných strán, že za krízu Západu, demokracie a liberalizmu môže multikulturalizmus, cez ktorý islam povedie k útlaku žien, píše Zuzana Števulová a Martin Dubéci v komentári pre denník SME.
K téme sa nedávno vyjadril aj bývalý niekoľkonásobný minister Ivan Mikloš, ktorý v kontexte nezabudol spomenúť aj francúzske no-go zóny či tolerovanie šaríe v Británii. Podľa Števulovej a Dubéciho by nás však malo viac zaujímať, čo ľudia ako Mikloš, ktorí mali dlhé roky možnosť ovplyvňovať dianie v našej krajine, pre ženy urobili, keď mohli, než ich súčasné reči, ako treba chrániť ženy pred útlakom islamu.
Rozdiel medzi platom muža a ženy je na Slovensku 18 %. Kým teda muž dostane za hodinu práce určitú sumu, žena z tejto sumy dostane za hodinu práce len 82 %, uvádza sa v Súhrnnej správe ministerstva práce o stave rodovej rovnosti za rok 2015. Pracovné uplatnenie žien a ich platové podmienky tiež negatívne ovplyvňujú faktory ako materstvo či vek.
Mnohé ženy sú nútené ostať na materskej aj šesť rokov, lebo pre ich dieťa v štátnych škôlkach nie je miesto a na súkromné skrátka nemajú prostriedky. Keď sa potom po rokoch môžu znovu vrátiť do práce, ich zamestnávateľ už pre nich zväčša nemá miesto, lebo si za ten čas musel nájsť niekoho iného. Ženy po 50, ktoré z nejakého dôvodu prídu o zamestnanie, zase majú problém nájsť si nové, lebo sú pre potenciálnych zamestnávateľov už pristaré. Ženy, ktoré po rozvode ostali samé s deťmi a nevedia sa domôcť výživného, sú ďalšou skupinou, ktorej životná úroveň sa po rozvode výrazne zhorší a to ešte nehovoríme o ženách, ktoré zažívajú domáce násilie… Tieto všetky ženy čelia problémom pre svoje pohlavie a zďaleka za ne nemôže islam.
„Silné reči úspešných mužov o potrebe chrániť ´naše ženy´, sú v kontexte toho, ako sa naša spoločnosť k našim ženám správa, smiešne a prázdne,“ píšu autori komentára. Namiesto boja proti islamu, šaríi a moslimom by sme si podľa nich mali najprv upratať pred vlastným prahom.