Spiatočnícke návrhy sú podľa exposlanca Ľudovíta Kaníka viditeľné napríklad v sociálnej oblasti, v ktorej si na mušku zobral rovno ministra práce Jána Richtera, a to, že sa nechal počuť, že treba začať výrazne zvyšovať rodičovský príspevok, ktorý by mal porásť nad úroveň minimálnej mzdy. Ako píše Kaník vo svojom komentári, tento návrh vráti štát do čias, keď bolo výhodnejšie mať veľa detí a nepracovať. „Výhodnejšie bude rodiť deti, ale len v nepracujúcich rodinách,“ vysvetľuje a pokračuje, „tento neduh bol zo sociálneho systému vytlačený reformami, ktoré som uskutočnil v rokoch 2002 – 2005. Richter to chce znovu pokaziť a vrátiť späť.“
Kritickým okom sa exposlanec pozerá aj na zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorú aktuálna vláda považuje za úspech. Podľa jeho názoru je správne, aby si ľudia zarobili peniaze, ale upozorňuje, čo s tými, čo nemajú ukončené napríklad ani základné vzdelanie. „Pre zamestnávateľa, toho, čo to pracovné miesto vytvára, sa ku hrubej mzde pripočítavajú nemalé odvody a preto sa stáva nemožné zamestnať nekvalifikovaných ľudí za takéto náklady,“ vysvetľuje a dodáva, že netreba brzdiť rast mzdy u tých, ktorí vedia vytvárať hodnoty. „Dá sa to, len treba vedieť ako a táto vláda to nevie a ani vedieť, ani chcieť nebude,“ dodáva.
V neposlednom rade Kaník ukazuje prstom aj na opozičný návrh o skoršom odchode do dôchodku aj napriek tomu, že západný svet starne a Slovensko nie je výnimkou. „Populistické a krátkozraké,“ hodnotí a pýta sa: „V čase, keď doba dožitia rastie a diera v rozpočte Sociálnej poisťovne sa neustále zväčšuje. Kto by to zaplatil?“