Organizácia má podozrenie, že zdravotnícke zariadenie malo nakupovať predražene. Nemocnica to odmietla. Pracovná skupina zložená z členov nadácie, zástupcov nemocnice či ministerstva zdravotníctva to má teraz preveri. Zriaďovateľom zariadenia je ministerstvo vnútra, to malo dať nadácii v tejto veci zamietavú odpoveď minulý týždeň. “Žiadali sme o dokumenty začiatkom decembra minulého roka na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám,” uvádza organizácia v písomnom stanovisku. O ich sprístupnenie sa chce teraz uchádzať právnou cestou. V pracovnej skupine nebude nadácia dovtedy, kým nemocnica nesprístupní “všetky požadované dokumenty”.
Nadácii sa nepozdáva dôvod nezverejnenia niektorých dokumentov. “Uvádzajú, že väčšinu z nich nemajú k dispozícii, nešpecifikujú, prečo to tak je. Viaceré z požadovaných informácií pritom musia podľa zákona uchovávať,” uvádza organizácia. Ide podľa nej napríklad o doklady o výpočte predpokladanej hodnoty zákazky či zápisnicu o vyhodnotení ponúk. “Zadržiavaním požadovaných informácií nemocnica i rezort vnútra porušujú zákon,” mieni nadácia.
Nemocnica mala podľa organizácie prostredníctvom jedného tendra nakúpiť vybavenie od lavičiek cez zdravotnícke prístroje až po IT technológie. Mala obstarávať asi 900 položiek za 23 miliónov eur. Nadácii sa nepáči cena niekoľkých z nich, je podľa nej nadhodnotená. Zdravotnícke zariadenie to odmietlo. Viaceré časti vybavenia sú podľa neho špičkové, a tak sa to nedá jednoznačne porovnávať.
Zdravotnícke zariadenie koncom minulého roka uviedlo, že potrebné a nadáciou požadované dokumenty sprístupní práve v pracovnej skupine a za prítomnosti odborníkov.