Ak uspejú a na zmenu právnej normy získajú aspoň 90 hlasov, tak poslanci NR SR viac nebudú môcť byť súčasne starostami, primátormi či predsedami vyšších územných celkov (VÚC). Členstvo v zákonodarnom zbore má byť nezlučiteľné aj s funkciou generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne ako verejnoprávnej inštitúcie.
Laurenčík a Klus to vysvetľujú tým, že kumulácia funkcií, ktorá je realitou v prípade viacerých poslancov, otvára možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt, či už je to obec, mesto, VÚC, resp. Sociálna poisťovňa. “Takýto stav stavia poslancov Národnej rady SR do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach, najmä pri štátnom rozpočte a daniach, ale napr. napríklad aj pri hlasovaniach o zákonoch zasahujúcich do života Sociálnej poisťovne,” vysvetľujú liberáli s tým, že výhoda v prospech konkrétnej obce, mesta, VÚC alebo poisťovne môže ísť na úkor iných subjektov alebo spoločnosti ako celku.
Zároveň upozorňujú, že Sociálna poisťovňa ako verejnoprávna inštitúcia spravuje miliardy eur a funkcia jej generálneho riaditeľa si vzhľadom na ľudskú a profesionálnu náročnosť vyžaduje nominanta, ktorý sa tejto práci bude venovať naplno. V súčasnosti vedie Sociálnu poisťovňu poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny, pred ním to bol ďalší poslanec Dušan Muňko (Smer-SD). Posledný nepolitik v tejto funkcii bol manažér Ľuboš Lopatka. V parlamente sedí aj viacero starostov, primátorov a šéfov krajov.
Súčasný model, pri ktorom sa v súbehu funkcie poslanca s inou pozíciou platenou z verejných prostriedkov druhý plat redukuje na úroveň minimálnej mzdy, Laurenčík a Klus odmietajú, lebo len konzervuje súčasný stav. “Samotný plat funkcionára je na mocenskej šachovnici zanedbateľný. Títo ľudia nemajú problém sa ho zriecť a pred verejnosťou to prezentovať ako nezištné obetovanie sa,” dodali poslanci SaS.