Americký denník sa konkrétne zaoberá tragickou kauzou znásilnenej a zavraždenej študentky z Freiburgu, z ktorej je obvinený afganský utečenec. „Vicekancelár Sigmar Gabriel tvrdí, že nie je fér obviňovať teraz všetkých utečencov z Afganistanu, Sýrie alebo Iraku. Vláda sa však po zverejnení všetkých podrobností o vražde dostáva do defenzívy,“ konštatuje Los Angeles Times s tým, že vysoký predstaviteľ Jörg Meuthen z Alternatívy pre Nemecko (AfD) obviňuje Merkelovú aj Gabriela z toho, že nesú za vraždu mladej študentky hlavný podiel viny.
„Odporcovia Merkelovej a jej prisťahovaleckej politiky potom kritizovali verejnoprávnu televíziu ARD za to, že spočiatku neinformovala o všetkých okolnostiach vraždy vo Freiburgu. Vedenie televízie pritom argumentovalo, že udalosti sa nevenovala hlavne preto, že išlo o záležitosť regionálneho a nie celonárodného dosahu,“ píše Los Angeles Times a dodáva, že teraz sa v diskusiách objavuje až štyrikrát viac nepublikovateľných komentárov o utečencoch.
Americký denník ďalej uvádza, že v uplynulom roku zaznamenala popularita kancelárky značný pokles, a to predovšetkým pre jej nechuť zaviesť horný strop na prijímanie utečencov za rok. „Aj napriek tomu trvá Merkelová ďalej na tom, že Nemecko by malo zostať pre utečencov otvorené. Jej hovorca aj spojenci v CDU a SPD teraz v zhode opakujú, že nie je možné obviňovať z jednej vraždy plošne všetkých afganských utečencov,“ konštatuje Los Angeles Times.
Nemecko v lete zasiahla séria teroristických útokov, ale obavy v spoločnosti pretrvávajú aj v súvislosti s hromadným sexuálnym obťažovaním počas minuloročných silvestrovských osláv v Kolíne nad Rýnom a ďalších mestách. „Táto udalosť len potvrdzuje obavy mnohých ľudí v Nemecku, že už vo svojej vlastnej krajine nie sú v bezpečí. Ľudia sú navyše rozčúlení z toho, že médiá nechcú zverejňovať prípady trestnej činnosti páchanej utečencami,“ hovorí politológ z Kolínskej univerzity Thomas Jäger.
„Zahraniční diplomati, domáci politici aj nezávislí politológovia okrem toho varujú, že ak bude stúpať počet prípadov trestnej činnosti páchanej utečencami, tak šanca na opätovné zvolenie Merkelovej na čelo vlády sa zníži na minimum,“ konštatuje americký denník.
Britský denník The Telegraph si všíma ďalší faktor, ktorý môže skomplikovať politickú budúcnosť Merkelovej. Tentoraz prichádza hrozba zo strany jej kolegov z CDU. V CDU sa podľa zistení britského denníka vedie spor o dvojité občianstvo detí prisťahovalcov, ktoré je možné v Nemecku získať od roku 2014. Konzervatívnejšia časť strany by si priala ho zrušiť, ale kancelárka o niečom takom odmieta diskutovať.
Naopak SPD ako partner CDU vo vládnej koalícii si želá, aby mohli deti prisťahovalcov získavať dvojité občianstvo aj naďalej. „Kancelárka tak musí balansovať medzi požiadavkami svojich straníckych kolegov a koaličného partnera SPD. O spoluprácu s vládnymi socialistami sa navyše usilujú aj Zelení a Die Linke,“ píše britský denník.