Uviedol to v rámci svojho prvého zásadného prejavu týkajúceho sa smerovania britskej zahraničnej politiky, ktorý predniesol na pôde londýnskeho inštitútu Chatham House.
Svet je podľa Johnsona momentálne oveľa nebezpečnejší a nestabilnejší, než kedykoľvek za posledných niekoľko desaťročí.
„Musíme znásobiť svoje odhodlanie, aby sme bránili a zachovali to najlepšie z doterajšieho medzinárodného poriadku založeného na pravidlách. Ak sa nám to nepodarí, potom riskujeme to, že sa vrátime k staršiemu a brutálnejšiemu systému, kde silným nič nebude brániť aby zastrašovali a požierali slabých,” vyhlásil Johnson.
Po celom svete možno podľa neho pozorovať ústup demokracie a vzrastajúci obdiv k autoritatívnej vláde, zatiaľ čo Blízkym východom otriasa nebezpečná nestabilita.
Johnson zdôraznil, že Británia sa v tejto situácii nemieni uchýliť k izolacionizmu a len sa nečinne prizerať. Londýn podľa neho aj po brexite zostane dôležitým hráčom na medzinárodnej scéne.
„Na svetovom fóre nie sme len hercom vo vedľajšej úlohe. Sme hlavným protagonistom: globálnou Britániou, ktorá praktizuje naozaj globálnu zahraničnú politiku,” povedal minister.
Zdôraznil pritom “neotrasiteľné” odhodlanie Británie plniť si naďalej svoje vyplývajúce z členstva v Severoatlantickej aliancii. Dal však pritom za pravdu novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, podľa ktorého by záťaž financovania NATO nemala spočívať len na Spojených štátoch.
Johnson tiež prisľúbil, že Británia nebude blokovať snahy EÚ o presadenie spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky.