Na konci minulého týždňa sa uskutočnili prezidentské voľby v Bulharsku a Moldavsku. Ľudia zvolili socialistov Igora Dodona a Rumena Radeva. Mnohé európske médiá ich zvolenie označili za víťazstvo Moskvy.
Ako jeden z prvých európskych štátnikov sa k výsledku prezidentských volieb v susednom Moldavsku vyjadril bývalý prezident Rumunska Traian Basescu, ktorý uviedol, že „je mu Moldavcov ľúto“. Jeho slová cituje rumunský denník Evenimentul Zilei.
Rumunský server HotNews.ro začal šíriť obavu z rastúceho vplyvu Moskvy v regióne. „Zdá sa, že Rumunsko sa nachádza pod čoraz silnejším ruským tlakom. V Moldavsku aj Bulharsku zvolili ľudia proruských prezidentov, a pridali sa tak k Maďarsku, Srbsku, Česku a Slovensku,“ poznamenal.
„Víťazstvo socialistu Igora Dodona v Moldavsku a ľavicového kandidáta Rumena Radeva v Bulharsku posilní ruský tlak na rôzne vládne štruktúry v Rumunsku, kde je umiestnený americký systém protiraketovej obrany.“
Ukrajinské médiá sa zamerali predovšetkým na postoj prezidentských kandidátov voči statusu Krymu, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko. Jeden z populárnych ukrajinských televíznych kanálov 1+1 svojim divákom nezabudol pripomenúť, že Dodon sa na adresu Krymu vyjadril, že je „de facto súčasťou Ruska“.
Komentáre k nedeľným voľbám sa objavili aj na ukrajinských sociálnych sieťach. Známy novinár Vitaly Portnikov napísal, že hlavným víťazom oboch nedeľňajších volieb je Vladimir Putin. „Kremeľská nedeľa,“ nazval volebný deň Portnikov na Twitteri.
O poznanie menej paniky sa objavilo v prejave ministra zahraničných vecí Litvy Linasa Linkevičiusa, ktorý povedal, že víťazstvo proruských síl v Moldavsku a Bulharsku zatiaľ nepovažuje za nebezpečné. Na druhej strane však zdôraznil, že výsledky nedeľných volieb by mali byť signálom pre Európu. „Ak sa bude aj naďalej rozširovať priepasť medzi európskymi vládami a národmi, môžeme očakávať viac takýchto prekvapení,“ uviedol.
Podobné reakcie sa objavili aj v štátoch západnej časti Európskej únie. „Putinov sluha sa stal prezidentom Bulharska,“ píše nemecký bulvárny denník Bild.
Podobne vníma výsledok nedeľných volieb aj televízna stanica ARD, ktorá voľby okomentovala takto: „Politické zemetrasenie v Bulharsku: viac Moskvy, menej Bruselu.“
Talianska La Repubblica víťazstvo Dodona a Radeva interpretuje ako „veľkú ranu pre Európsku úniu, NATO a Západ všeobecne“.
Ruská interpretácia nedeľňajších udalostí
O poznanie odlišný pohľad na nedeľné voľby v Bulharsku zverejnil ruský server zameraný na financie Vestifinance.ru.
Ešte pred začiatkom predvolebnej kampane Radev údajne odmietal akékoľvek obvinenia z toho, že by mal byť proruským kandidátom.
„V tejto súvislosti treba pripomenúť, že Radev bol od samého začiatku jedným z tých bulharských významných činiteľov, ktorí podporovali protiruské sankcie. Väčšina expertov sa domnieva, že Radevovo volebné víťazstvo nie je výsledkom jeho proruskej orientácie, ale skôr dôsledkom protiruskej politiky súčasnej bulharskej vládnucej strany, ktorej členka bola protikandidátkou,“ uvádza server.
„Keď sa nezaujato pozriete na Radeva ako politika, čoskoro vám bude jasné, že ho možno najlepšie charakterizovať ako nacionálne orientovaného lídra, ktorý je ochotný spolupracovať s EÚ, NATO aj Ruskom.“
Podľa autora článku bolo Bulharsko v dôsledku svojho členstva v EÚ nútené, aby sa zrieklo účasti na mnohých projektoch, ktoré mohli byť veľmi prospešné pre jeho ekonomiku. Autor odkazuje najmä na plynovod s názvom „South Stream“, ktorý mal Bulharsku v roku 2015 zaistiť prístup k lacnej energii a niekoľkých tisíc pracovných miest.
Podobne majú bulharskej ekonomike, konkrétne v oblasti poľnohospodárstva, škodiť aj protiruské sankcie, ktoré opäť vzhľadom na členstvo Bulharska v EÚ nemôže vedenie krajiny zrušiť.
„Zrušenie protiruských sankcií, s čím súhlasí väčšia časť bulharskej populácie, sa stalo jedným z kľúčových bodov volebného programu Radeva.“