20 % až 30 % provízie za eurofondy. Ďakujem pekne. Nech si ich nechajú. Obchodník so zbraňami otvorene o zákulisí slovenskej politiky. A nevynechal ani Kaliňáka

    0
    Jaroslav Kuracina (Autor: TASR)
    Keď som vás oslovil, nechceli ste ísť do rozhovoru, že už máte nálepku fašistu a kotlebovca. Tak ako to je, je to naozaj také horúce?

    Tak keď ma mainstream, aktivista Smatana a pán minister Kaliňák verejne nálepkujú, že som extrémista a podporovateľ Mariana Kotlebu, asi na tom niečo bude.

    Máte na základe toho problém, napríklad v biznise?

    Určite to mojej spoločnosti nepomáha, našťastie však len pokiaľ ide o prípadné tuzemské obchody. Tu je však nutné poznamenať, že vzhľadom na naše exportné zameranie to nejako dramaticky nepociťujeme.

    Ešte začiatkom minulého roka ste o Marianovi Kotlebovi povedali: Antipatiu voči nemu nemám, ale je príliš zaťatý, napríklad pri eurofondoch, ktoré nechce. Aj podľa mňa eurofondy deformujú trh, ale keď ich už máme, mali by sme ich použiť.“ Dnes ho ako vnímate?

    Dnes si myslím, že Marian Kotleba má úplnú pravdu. Boli sme medzitým oslovení s viacerými ponukami na vybavenie eurofondov. Všetky som odmietol. Dôvod? Dvadsať až tridsať percent provízia“ za záruku pridelenia. S tým, že o tých 30 % mám navýšiť cenu obstarávania… Ak sa nad tým zamyslíme, potom takmer všetko, čo je u nás obstarané za eurofondy, je obstarané nehospodárne…


    Pýtal som sa preto, lebo o rok a pol nato ste už s ním riešili prezliekanie detí, chlapcov za dievčatá, počas tematického týždňa v jednej zo základných škôl v Banskej Bystrici, dokonca ste s jeho ľuďmi išli o tejto veci diskutovať“ s riaditeľkou školy. Ako sa spätne pozeráte na tú akciu v škole?

    Myslíte ten tematický týždeň prezliekania sa, keď bol jeden deň tematicky zameraný na prezliekanie sa za opačné pohlavie“? S tým, že je to, samozrejme, dobrovoľné? Dobrovoľné tak, že deti nemusia prísť prezlečené za opačné pohlavie, ale ak neprídu, nedostanú kredity?

    No ale s odstupom času – bolo to v poriadku?

    Spätne si myslím, že som nekonal dostatočne razantne. Po medializácii tohto prípadu, keď som bol mainstreamom označený za klamára, pretože nič také sa predsa konať nemalo, mi veľmi pomohlo zverejnenie videa z rozhovoru s pani riaditeľkou školy, ktoré s jej vedomím natočili asistenti pána poslanca Jána Moru. (Video nájdete TU – pozn. red.) Toto video povzbudilo mnoho občanov Slovenska, ktorých deti v ich školách zažili niečo podobné, aby sa mi ozvali. Zistenia sú šokujúce, obdobné aktivity sú v školách prakticky po celom Slovensku. Nejde o to, že by sa môj syn stal po prezlečení za dievča homosexuálom. Ide o to, že školstvo takto traumatizuje deti vo veku, keď sú najzraniteľnejšie.

    Prepáčte, ale nemôžem sa nespýtať: Budete ho voliť na budúci rok v župných voľbách? V minulých voľbách ste mu požičali v čase kampane auto, pomôžete aj teraz?

    Áno, Marian Kotleba ma presvedčil, že stojí za to opätovne ho voliť. V Banskobystrickom samosprávnom kraji dokázal bez čo i len jedného centu nových úverov plne zabezpečiť chod VÚC, zrekonštruovať mnoho kilometrov ciest, a ešte splatiť časť dlhov po jeho predchodcoch. Marian Kotleba ukázal, že peňazí je dosť, stačí len nekradnúť.

    Nešlo však o vašu prvú finančnú zaangažovanosť v rámci politiky. V roku 2000 ste vstúpili do Smeru, strane ste podľa vlastných slov dávali dobrovoľne zvýšené členské. Neskôr vás však minister Kaliňák označil za neseriózneho partnera, dokonca celý vtedajší tender na nákup zbraní pre políciu bol vedený mimo vás… Kde ste sa so Smerom rozišli?

    So Smerom sme sa rozišli po tom, ako som si dovolil odmietnuť ponuku pána ministra Kaliňáka, odkúpiť moju firmu. Bol som natoľko drzý, že som odmietol ponuku , ktorá v tom čase predstavovala trojmesačné tržby firmy.

    To myslíte vážne?

    Myslím, že ďalší komentár nie je potrebný.

    Máte rád, keď o vás hovoria ako o slovenskom Kalašnikovovi

    Radšej som, keď o mne hovoria ako o Jarovi Kuracinovi.

    Pištole sú hračky pre veľké deti – to je z vášho firemného webu. Ozbrojená spoločnosť je slušná spoločnosť – to ste povedali v jednom rozhovore. Predsa len, ozbrojovanie verejnosti je nebezpečná téma, ani v USA, kde je roky legálne, na ňu nenašli odpoveď. Uvedomujete si jej závažnosť? Nie je to za hranicou?

    V USA bolo jednoznačne preukázané, že štáty, kde je povolené nosenie zbrane – napríklad Texas – majú niekoľkonásobne nižšiu kriminalitu než štáty, kde je možné zbraň vlastniť, ale nie je možné ju nosiť na obranu – napríklad New York. Výsledok je, že momentálne je v USA boom nosenia zbrane na účel sebaobrany. V Európe máme podobný príklad vo Švajčiarsku.

    K zbraniam ste sa dostali cez svojho starého otca, študovali ste konštrukciu zbraní. Ako ich vnímate? Čo pre vás znamenajú?

    Zbraň sprevádza ľudstvo od čias jeho vzniku. Zbraň je pre mňa zhmotnením konštrukčnej, technologickej a výrobnej zdatnosti. Osobne by som bol najradšej, keby sa zbrane používali len ako športový nástroj.

     

    - Reklama -