Jeho desatoro najdôležitejších opatrení rozptýlilo akékoľvek pochybnosti o tom, že by v poradí už 3. Ficová vláda niečo so zdravotníctvom reálne urobila. Po jeho nástupe do funkcie prevládala vo verejnosti optimistická nálada, že sa so zdravotníctvom predsa len niečo urobí. Manažér Drucker mal dobrú profesionálnu anamnézu, aby som sa vyjadril medicínsky. Úspešne šíril aj „haló efekt“ – vzbudzoval veľké očakávania. Samozrejme všetci sme špekulovali o tom, aké že to vlastne dostal od Fica a sponzorov SMERu povolenie. Dnes to už vieme presne. Minister má povolenie ako jeho predchodca Čislák na kúrenie a svietenie, rozšírené o nutnú údržbu a zabávanie verejnosti.
V príncipe je totiž možné jeho plány rozdeliť na tri skupiny: evergreeny, sľuby a kamufláž. Medzi EVERGREENY možno určite zaradiť pokračovanie rozbehnutých projektov Platba za diagnózu (DRG) a Elektronické zdravotníctvo (eHealth), potom hľadanie riešení pre roky diskutované pohotovosti či redukciu lôžok. Niežeby to všetko nebolo potrebné, ale DRG ako funkčný platobný mechanizmus bude v plnej prevádzke až o niekoľko rokov. A ak to urobia podľa plánov zo sklonku predchádzajúcej vlády, teda že štátne nemocnice budú mať za tú istú robotu aj tak viac peňazí, k zlepšeniu zdravotníctva to nepovedie. Ministerstvu zdravotníctva sa síce podarilo postúpiť s eHealthom a vyzerá to tak, že aj zastaviť vyhadzovanie peňazí na nezmyselné podprojekty. Naposledy odstúpilo od plánu zaviesť elektronické kartičky poistencov. Od plného fungovania eHealthu nás však ešte delia roky. Lekárska služba prvej pomoci a redukcia lôžok sú témy, ktoré opakujú skoro všetky vlády. Žiaľ, až na malé výnimky zostane vždy len pri veľkých plánoch. Ironicky by som dodal, že mne tam ešte chýba posilnenie ambulantnej starostlivosti a panoptikum univerzálnych zdravotníckych klišé by bolo kompletné.
No ale poďme ku kategórii SĽUBY. Zaradil som tu plány bez jasných rámcov a termínov, z ktorých mnohé poznáme z minulosti a sú len recyklované. Riešenie nároku pacienta či poplatkov, optimalizáciu ziskov poisťovní, zvýšenie kompetencií sestier a novú nemocnicu v Bratislave už sľubovali SMERáci aj v minulosti, tak prečo nie teraz. Keď to nemá termín ani obsah, vlastne nič nehrozí. Ministerstvo na tom bude akože pracovať a potom sa to posunie na ďalšie volebné obdobie.
Tieto 4 roky budú znova iba o nutnej údržbe systému
Keď teda oddelíme evergreeny a sľuby, čo vlastne zostane? KAMUFLÁŽ, teda odpútavanie pozornosti a zabávanie verejnosti. Do tejto kategórie zaraďujem obnovenie poplatku za objednanie u lekára, fakt „najväčší“ problém v poplatkovom eldoráde v našich ambulciách. No ale Drucker sa poučil od predchodcov. Fico zrušil Zajacové 20 – korunáčky a povedal, že už je zdravotníctvo bezplatné. Nebolo. Potom minister Čislák zrušil zopár poplatkov, ktoré ani nemali existovať a tvrdil, že problém bol vyriešený. Nebol. Teraz pre zmenu Drucker jeden znovu zavedie a predpokladám, že tým bude téma poplatkov z pohľadu SMERu „vyriešená“. Ako kamufláž hodnotím aj „liek“ ministerstva na organizovanú rozkrádačku štátnych nemocníc v ostatných rokoch – centrálne nákupy. Samo o sebe to totiž na riešenie katastrofálneho hospodárenia štátnych nemocníc nebude ani náhodou stačiť. Obávam sa, že nakoniec to skončí po “slovensky”. Firmy sa budú musieť dohodnúť už iba s jedným papalášom na ministerstve, nie s desiatkami riaditeľov nemocníc.
Takže, vítajme v realite. Tieto 4 roky budú znova iba o nutnej údržbe systému a nevyriešia problémy slovenských pacientov. SMER jednoducho nevie ako zlepšovať zdravotnú starostlivosť, ako urobiť jasno v tom, na čo majú pacienti nárok z poistenia a načo si majú doplácať. SMER nevie zlepšiť postavenie zdravotníkov a ich pracovné podmienky a ani zastaviť rozpadávanie sa štátnych nemocníc pred našimi očami. Čakanie na lepšie zdravotníctvo pokračuje ďalej.
Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň tu. Ďakujem!
Viliam Novotný (Šanca)
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na viliamnovotny.blog.sme.sk.