V Bratislavskej deklarácii, na ktorej sa dohodli lídri EÚ na bratislavskom samite, sa okrem iného píše: „Sme v Bratislave odhodlaní ponúknuť našim občanom v nasledujúcich mesiacoch víziu atraktívnej EÚ, ktorej bude možné dôverovať a podporovať.“ Sulík ironicky nazýva túto pasáž „skvostom“ a pýta sa: „To akože doteraz odhodlaní neboli, či čo?“
Predseda SaS pomenúva vo svojom komentári na portáli Noviny.sk tri zásadné konflikty v rámci EÚ: sever proti juhu, západ proti východu a Juncker proti Tuskovi, resp. Komisia proti Rade.
Sever proti juhu
Sulík tvrdí, že sever chce zodpovedné hospodárenie všetkých krajín EÚ, zatiaľ čo juh požaduje investície na zbavenie sa dlhu. Problém vidí aj v eure, ktoré je podľa neho „pre južné krajiny príliš silné“.
Západ proti východu
Rozdiel vidí aj v postoji Nemecka, Švédska či Talianska, ktoré tlačia, aby sa migranti v rámci solidarity prerozdeľovali medzi všetky krajiny. Východné krajiny takýto princíp odmietajú, „lebo nechcú mať tie isté problémy, ako majú s migrantmi západné krajiny“. Podľa liberála nemecká kancelárka Angela Merkelová ešte komplikuje celú situáciu, keď hovorí, že „neexistuje strop pre počet udelených azylov“.
Juncker proti Tuskovi, resp. Komisia proti Rade
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker lezie podľa Sulíka Rade do kapusty a chce stále viac Európy, stále viac kompetencií pre Brusel, avšak členské štáty sa už nechcú zriekať ďalších kompetencií.
Sulík opisuje aj vzájomné rozpory medzi jednotlivými čelnými predstaviteľmi krajín EÚ, ktoré „zvonka vôbec nevyzerajú pekne“.
Riešenia?
Richard Sulík vidí riešenia súčasnej situácie v dodržiavaní dohôd, ktoré existujú, a nie vo vytváraní nových dohôd. Hovorí o dodržiavaní Schengenskej zmluvy, Dublinského dohovoru, princípu subsidiarity, Paktu stability a rastu či Európskej ústavy – konkrétne spomína článok 125, podľa ktorého krajina sama ručí za svoje záväzky, ale aj článok 136, podľa ktorého Európska centrálna banka nesmie financovať štátny dlh.
„Hneď by tá EÚ fungovala lepšie. Lenže na dodržiavanie vlastných dohôd chýba európskym lídrom najmä odvaha, a tak sa EÚ potáca od jednej krízy k druhej,“ dopĺňa Sulík, ktorý však ocenil, že sa na bratislavskom samite dohodla riadna ochrana bulharsko-tureckej hranice.