Rypol si do exkolegov a odozva na seba nenechala dlho čakať. Opozičný poslanec za Kollárovu stranu Sme rodina Peter Pčolinský si vo svojom včerajšom statuse na Facebooku zobral na paškál trojicu nezaradených poslancov Rastislava Holúbka, Petra Marčeka a Martinu Šimkovičovú, ktorí podľa neho poslušne hlasujú rad-radom za každý vládny návrh.
Zdroj: Facebook, Peter Pčolinský
Pčolinský na otázku, čo by mohol povedať k „trom mušketierom“, ako ich nazval na Faceboku, odpovedal: „Oni nemajú ‚šajnu', o čom hlasovali. Jednoducho len stláčali gombíky a sledovali, ako hlasujú ostatní, pričom sa oháňajú tvrdeniami, že tie zákony sú dobré, preto ich podporujú. Ale po odbornej stránke vôbec netušia, o čo tam ide. Nevedeli by vysvetliť, prečo za daný zákon vlastne hlasovali. Ale pre objektivitu musím povedať, že sme v strane podporili jeden alebo dva vládne návrhy. Podporili sme ich však preto, že sme si na klube povedali, že je to dobrá vec, ktorá sa nám páči. Preto ju podporíme. Ale oni rad-radom hlasujú za každý jeden návrh.“
Pčolinský vodu káže a víno pije
Voči tomu sa rázne ohradil prvý z obvinených Rastislav Holúbek. Ten sa vyjadril, že sám Pčolinský má farizejský prístup a vo všeobecnosti ide len o propagandu strany Sme rodina.
„Keď si vytiahnete štatistiky, tak uvidíme, že Sme rodina veľmi veľa vládnych návrhov podporili takisto ako my traja. Dokonca dnes pán Pčolinský vystúpil v pléne, pričom povedal, že za stranu Sme rodina podporia návrh pani Žitňanskej. Pritom proti tomuto návrhu je opozícia. Takže to je z ich strany typické ‚vodu káže – víno pije'. Pokiaľ ide o odborný návrh, ktorý je robený pre ľudí, tak som toho názoru, že straníckosť ide bokom. Nebudem niečo dobré a prospešné a priori odmietať len preto, že to navrhuje iná strana, prípadne opozícia.“
Pčolinského vyjadrenia považuje Holúbek len za cielenú propagandu.
„Ono k samotnému pánovi Pčolinskému a jeho spôsobu hlasovania. On robil to isté, akurát mi v rámci nejakej súkromnej rozpravy raz povedal niečo v tom štýle, že veď nebudem to všetko podporovať, vyberiem si aj také, pri ktorých sa zdržím hlasovania alebo ich nepodporím. Čiže je to vyslovene cielená propaganda našich spolustraníkov, ktorí nevedia prežiť ich klesajúce preferencie. My si držíme čistý štít a tie obvinenia, ktoré lietali éterom, že si nás niekto kúpil a podobne, boli absolútne popreté.“
Neodišli, vylúčili ich
V podobnom duchu sa vyjadril aj druhý „odídenec“ Peter Marček.
„Všetky vládne návrhy určite nepodporujeme, veď to si stačí len pozrieť. A ešte zaujímavejšie by bolo pozrieť si, že koľko tých návrhov, ktoré sme podporili my traja, podporili takisto aj oni. Veľký rozdiel tam nevidím. No my sme z hnutia Sme rodina neodišli, boli sme z neho vylúčení. A to je veľký rozdiel. Pritom som toho názoru, že v strane sme mali byť. Veď my traja sme mali vyše tretinu preferenčných hlasov. Takže si myslím, že urobili veľkú chybu. Ale keď to už prišlo, tak môžem zodpovedne vyhlásiť za všetkých nás troch, že sa cítime konečne slobodní a môžeme hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Tak, ako by to mal normálne robiť každý poslanec národnej rady.“
Palček hore – palček dole
Na otázku, či to v Sme rodina takto nefungovalo, Marček bez váhania odpovedal: „Stačí, keď pôjdete hore na balkón a budete pri hlasovaní pozerať na pána Kollára, respektíve na šéfov poslaneckých klubov z OĽaNO či SaS. Ako ukazujú ‚palček hore – palček dole'. Špeciálne si pozrite Borisa Kollára. Preto je to teraz skvelé, že hlasujem naozaj podľa seba a nie podľa toho, kto mi čo ukáže.“
Takže tvrdí, že ostatní poslanci, ktorí v Sme rodina zostali, sú len akési „ovečky“, ktoré musia slepo poslúchať šéfstvo strany?
„Jednoznačne. Tam majú dvoch kontrolórov. Sedí tam jednak pán Kollár a jednak pán Krajniak. Všímajte si ich počas hlasovaní,“ vyzýval Marček.
„A hneď na tomto sme sa od počiatku nezhodli. Povedal som im, akého som zmýšľania – že myslím národne, cítim sociálne. Toto vedel pán Kollár dopredu. Tiež sa pýtam, kde sú tie ich obvinenia, že prestúpime do Siete, prestúpime tam, prestúpime hentam? A nakoniec sme nikde neprestúpili. Naopak, prestúpil niekto iný, pričom toto nikto nekomentuje. Ale to, že my sme zostali vylúčení a nezávislí, je druhá vec. Takže z nášho správania snáď vidno, že sme zásadoví a pristupujeme čestne k hlasovaniu. Je nám jedno, ktorý zákon predkladá koalícia a ktorý opozícia. My hlasujeme za ten zákon, ktorý je dobrý a je prospešný pre ľudí.“
Marček: Manipuluje ho Krajniak
Vedel by si Peter Marček ešte niekedy v budúcnosti predstaviť spoluprácu s Borisom Kollárom?
„Po týchto skúsenostiach už asi nie, no ešte stále ho vnímam ako človeka, ktorý vo svojom jadre nie je zlý. Osobne si však myslím, že je tiež pod vplyvom pána Krajniaka.“
Vyjadrenia odídencov ho neznepokojujú
Samotný líder Sme rodina Boris Kollár nad zmienkou o klesajúcich preferenciách svojej partaje len mávol rukou.
„Máte pocit, že nám klesajú preferencie? Pozrite sa na posledné výsledky. Pozrite sa na Focus spred týždňa. Dosiahli sme výsledok 6,9 %. Ja neviem, či je toto pokles… Podľa mňa je to nárast. Konkrétne o 0,3 %.“
A čo hovorí na to, že v strane ho musia všetci ostatní členovia poslúchať, respektíve hlasovať podľa jeho vzoru?
„To je veľký omyl. To nie je tak, že ako rozhodnem ja alebo pán Krajniak. My máme na to klub a oni na ten klub nechodili. Robíme to presne tak isto ako všetky ostatné politické strany. Na klube si preberieme všetky zákony, o ktoré sa daný deň jedná. Tu na klube sa môže každý vyjadriť, pričom tu sa dohodneme. Tu padne väčšinový názor. Avšak keď sa už dohodneme, tak potom ideme jednotným hlasovaním. Ja dospejem k nejakým názorom, Krajniak dospeje k nejakým názorom, Pčolinský k nejakým, Štarchoň k nejakým,“ začal svoje vysvetľovanie Kollár.
„A teraz vidíme, že kde to prevláda. Sme ôsmi a podľa toho sa dohodneme. Samozrejme, musíme držať nejakú hlavnú líniu strany, to je pochopiteľné. No v princípe platí, že keď dospejeme k nejakému konsenzu, tak si to napíšeme a potom už len ideme po rade áno – nie, áno – nie. Prípadne, či sa zdržíme. Do toho ešte vstupujú výbory. Tým myslím, že do ktorých výborov to ide. Tak aby to človek nemusel stále kontrolovať, má to jednoduchšie, keď ja to tam mám napísané a ukazujem im palec hore – palec dole. Ale veď uznajte, že toto predsa nie je žiadne autokratické rozhodovanie. Veď to isté robí Vašečka, to isté Glváč. To robia všetci. Si predstavte, že u Glváča je 40 – 50 ľudí. U mňa je síce 8 ľudí, no prečo to majú kontrolovať, keď sme sa na tom už predtým dohodli? Tí traja ľudia vôbec nechodili na klub, tí traja ľudia nevedia, ako funguje politická strana. Nevedia o našej činnosti nič. Lebo keby chodili, tak by vedeli, ako sa dohaduje hlasovanie,“ uzavrel tému hlasovania Kollár.
A k trojici Holúbek, Marček, Šimkovičová zaujal na záver tvrdé stanovisko.
„Tromi stroskotancami si ja hlasy rozhodne nepotrebujem naháňať. Skôr mám pocit, že keď sme sa ich zbavili, tak nám tie preferencie ešte stúpli.“