Merkelovej poníženie. Populisti uštedrili kancelárke poriadne tvrdú ranu. Schyľuje sa k jej pádu?

    0
    Protesty priaznivcov nacionalistickej AfD (Alternatíva pre Nemecko) proti politike Angely Merkelovej (Autor: SITA)

    AfD, ktorá vznikla iba pred troma rokmi, sa tak dostala už do parlamentu deviatej nemeckej spolkovej krajiny. So ziskom 20,8 percenta hlasov obsadí v krajinskom sneme v Meklenbursku-Predpomoransku (Landtag) 18 kresiel.

    SPD zostala v tejto spolkovej krajine na severovýchode Nemecka najsilnejšou stranou, keď získala 30,6 percenta hlasov. Je to síce menej ako v roku 2011 (35,6 percenta), zároveň však viac, ako predpovedali všetky prieskumy. CDU dalo svoj hlas 19 percent voličov (2011: 23 percent).

    Doterajšia krajinská koalícia SPD a CDU bude môcť napriek poklesu podpory oboch strán pokračovať ďalších päť rokov, keďže v 71-miestnom krajinskom sneme (Landtag) obsadia spolu 42 kresiel (26+16).

    Krajinský premiér Erwin Sellering (SPD) však zatiaľ nepotvrdil, či sa bude znova snažiť o vládnutie s CDU. Do úvahy prichádza aj spojenie so stranou Ľavica, ktorá dostala 13,2 percenta hlasov (2011: 18,4) a bude mať 11 mandátov.

    Zelení po výsledku 8,7 percenta z predošlých volieb tentoraz klesli pod päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu (3,9 percenta). Krajne pravicová Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) rovnako “vypadla” z krajinského snemu, posledného, v ktorom ešte mala poslancov (pokles zo 6,0 na 3,0 percenta). Účasť voličov dosiahla 61,6 percenta a bola o výrazne vyššia ako v roku 2011 (51,5 percenta).

    Výsledok CDU je každopádne ranou pre Merkelovú, ktorá má v Meklenbursku-Predpomoransku svoj volebný obvod (Stralsund). Generálny tajomník CDU Peter Tauber vyhlásil, že “trpké” straty ich strany možno pripísať rozsiahlej “nespokojnosti a protestu” proti Merkelovej rozhodnutiu ponechať nemecké hranice otvorené pre utečencov.

    Podľa predsedníčky AfD Frauke Petryovej je za úspechom jej strany to, že občania Meklenburska-Predpomoranska už tradičným stranám neveria, že sú schopné robiť politiku pre občanov. Svoju úlohu zohrala aj Merkelovej “katastrofálna utečenecká politika”, povedala Petryová pre verejnoprávnu televíziu ZDF.

    Predvolebnú kampaň poznamenala predovšetkým problematika utečencov, hoci počet novo prichádzajúcich žiadateľov o azyl v Nemecku tento rok v porovnaní s vlaňajšom prudko klesol a v Meklenbursku-Predpomoransku ich je len niekoľko tisíc.

    Iba dva týždne po Meklenbursku-Predpomoransku sa uskutočnia parlamentné voľby aj v hlavnom meste Berlín. Obe hlasovania sú považované za test pred budúcoročnými februárovými voľbami spolkového prezidenta a septembrovými voľbami nového Spolkového snemu (Bundestag).

    - Reklama -