AfD, ktorá vznikla iba pred troma rokmi, sa tak po dnešku dostala už do parlamentu deviatej nemeckej spolkovej krajiny.
Podľa prognóz získala SPD 30,2 – 30,3 percenta hlasov. Je to síce menej ako v roku 2011 (35,6 percenta), zároveň však viac ako predpovedali všetky prieskumy. CDU dalo svoj hlas 19,3 – 19,8 percenta voličov (2011: 23 percent). Doterajšia koalícia SPD a CDU však bude môcť pokračovať, keďže v 71-miestnom krajinskom sneme (Landtag) obsadí 40 kresiel (25 + 15).
Povolebnou alternatívou môže byť aj koalícia SPD, zelených a strany Ľavica. AfD nechce za koaličného partnera nijaká zo spomínaných strán.
Výsledok CDU je každopádne ranou pre Merkelovú, ktorá má v Meklenbursku-Predpomoransku svoj volebný obvod.
AfD dostala hneď v prvých voľbách 21,1 – 21,4 percenta hlasov, čo jej zabezpečilo 17 mandátov. Strana Ľavica získala okolo 12,5 percenta hlasov (18,4) a desať mandátov, zelení majú zatiaľ okolo päť percent (8,6), čo je hranica pre vstup do parlamentu.
V krajinskom parlamente nebudú krajne pravicová Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) ani Slobodná demokratická strana (FDP).
Účasť voličov dosiahla okolo 60,5 percenta a bola výrazne vyššia ako v roku 2011 (51,5).
Podľa predsedníčky AfD Frauke Petryovej je za úspechom jej strany to, že občania Meklenburska-Predpomoranska už neveria tradičným stranám, že sú schopné robiť politiku pre občanov. Svoju úlohu zohrala aj Merkelovej “katastrofálna utečenecká politika”, ako povedala Petryová pre ZDF.
Nemecký politológ Karl-Rudolf Korte si myslí, že z volieb v Meklenbursku-Predpomoransku by sa mohli strany v iných spolkových krajinách poučiť. AfD podľa neho týmto možno “prekročila svoj zenit”.
Predvolebnú kampaň poznamenala predovšetkým problematika utečencov, hoci počet novoprichádzajúcich žiadateľov o azyl v Nemecku tento rok v porovnaní s vlaňajšom prudko klesol a v Meklenbursku-Predpomoransku ich je len niekoľko tisíc.
Iba dva týždne po Meklenbursku-Predpomoransku sa uskutočnia parlamentné voľby aj v hlavnom meste Berlíne. Obe hlasovania sú považované za test pred budúcoročnými februárovými voľbami spolkového prezidenta a septembrovými voľbami nového Spolkového snemu (Bundestag).