“Tie správy z dnešnej noci sa nepotvrdili,” uviedol dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra DPA.
Fámy o tom, že Karimov zomrel na mŕtvicu, poprel v pondelok večer aj Uzbekistan, ktorý je bývalou republikou Sovietskeho zväzu a blízkym spojencom Moskvy.
“Lekári označujú jeho (Karimovov) stav za stabilizovaný,” uviedol podľa agentúry Interfax zdroj blízky uzbeckej vláde.
Karimova hospitalizovali cez víkend s podozrením na krvácanie do mozgu, pričom túto skutočnosť na sociálnej sieti Instagram potvrdila v nedeľu aj jeho dcéra Lola Karimovová. Napísala, že jej otec bol s krvácaním do mozgu prevezený v sobotu do nemocnice, kde ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti, a jeho stav je stabilizovaný.
O niekoľko hodín neskôr tlačová agentúra Fergana, ktorá sa špecializuje na spravodajstvo z oblasti strednej Ázie, priniesla správu, že Karimov zomrel na komplikácie po krvácaní do mozgu. Túto správu prebrali viaceré regionálne médiá.
Karimov stojí na čele bývalej sovietskej republiky, ktorá získala nezávislosť v roku 1991, od roku 1990. Je prvým prezidentom nezávislého Uzbekistanu a mnohí pozorovatelia ho považujú za skorumpovaného. Predtým zastával funkciu prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Uzbekistanu. Jeho zdravotný stav a správy o smrti vyvolávajú na uzbeckej politickej scéne otázky, kto by ho po 26 rokoch pri moci mohol nahradiť.