Stojí v Bonne a roky sa nad jej dobrým menom vznáša mrak kontroverzie. King Fahd Academy, ktorá je spájaná s islamizmom a radikálnym islamom, končí. Stavba jej druhej budovy v Berlíne bola dokonca prerušená.
Saudskoarabská škola v Nemecku
Saudskoarabská súkromná akadémia stojí na južnom predmestí nemeckého Bonnu. Má tridsať učiteľov, 150 žiakov a dvanásť ročníkov. Predmety sú vyučované v arabčine podľa saudskoarabských osnov a žiakmi sú najmä deti z po arabsky hovoriacich krajín.
„Nemecko má jeden z najlepších vzdelávacích systémov na svete. Saudskoarabský systém sa od neho veľa naučil a vláda v Rijáde rozhodla, že už viac nevidí dôvod, aby bola škola v Nemecku,“ citovali nemecké médiá vyhlásenia saudskoarabských diplomatov v Berlíne. Práve saudskoarabská škola bola v minulosti spájaná s militantmi a šírením radikálnej náboženskej ideológie.
Živná pôda islamizmu?
Okolo školy sa zdvihla vlna kritiky po tom, ako ju v roku 2003 vyšetrovali pre údajné prepojenie s teroristickou skupinou al-Káida a ďalšími fundamentalistickými skupinami. Miestny hajtman jej už v tom čase hrozil zatvorením.
Učitelia, ale aj bezpečnostné jednotky sa obávali, že škola, ktorá vznikla v roku 1994, šíri v radoch svojich žiakov islamistickú ideológiu. Nadobudli podozrenie, že deťom, ktorých rodičia sú v Nemecku ešte len krátky čas, je vštepovaná nebezpečná náboženská propaganda. Taktiež sa mala v škole pripravovať živná pôda pre islamistický fundamentalizmus a antidemokratické princípy.
Kritické slovo
Berlínsky politológ a expert na islam Ralph Ghadban je s rozhodnutím Saudskoarabov viac než spokojný. „Čakali sme na deň, keď ju zatvoria, veľmi dlho,“ neskrýval svoje nadšenie politológ. Ten ale varuje, že zrušenie saudskoarabskej školy neznamená stopnutie prílivu radikálneho islamu do Nemecka.
„Niektorí radikálni moslimovia budú napríklad svoje deti posielať aj do súkromných škôl vo Veľkej Británii,“ upozorňuje Ghadban a nemecké autority vyzýva k zrušeniu ďalších inštitúcií či mešít podporovaných Saudskou Arábiou. O problematike informovalo DW.
Islamizácia neďaleko Bratislavy?
Výskyt islamistickej ideológie medzi európskymi školskými lavicami nie je žiadnou novinkou. V marci tohto roku rakúsky profesor Ednan Aslan vypracoval takmer 200-stránkovú štúdiu, ktorá mala analyzovať výskyt radikálneho islamu v predškolských zariadeniach najmä vo Viedni. „Intelektuálni salafisti a politickí islamisti sú dominantnými skupinami na scéne islamistických materských škôl vo Viedni,“ tvrdí štúdia.
Podľa Aslana je neakceptovateľné, aby zástupca Moslimského bratstva, ktorý prevádzkuje škôlku vo Viedni, otvorene podporoval vojnu v Sýrii alebo sa objavil vo videu, ktoré hovorí, že chcú v Európe šíriť islam. Mnoho súkromných islamských škôlok je pritom financovaných priamo Viedňou, pričom ide o sumu až 30 miliónov eur.
Cieľom štúdie bolo zdokumentovať situáciu v 150 takýchto zariadeniach, no s prieskumom súhlasilo len 71 z nich. Niektoré z tých, ktoré sa odmietli zapojiť, dokonca obmedzili prístup na svoje webové stránky.
„Poučný“ komiks na turecký spôsob
Tento rok sa medzi školopovinnými deťmi v Turecku objavil aj kontroverzný komiks, vydávaný Úradom pre náboženské záležitosti. Komiks má naivne kreslenou formou vyzdvihovať mučenícku smrť.
V komikse je popísaná situácia, v ktorej sa otec pýta svojho syna, či sa chce stať mučeníkom. Ten bez zaváhania odpovedá, že, samozrejme, že chce. „Veď kto by nechcel ísť do raja? Raj je predsa plný mučeníkov obklopených takou veľkou slávou, že by chceli byť mučeníkmi aj niekoľkonásobne viac ráz,“ hovorí chlapec v komikse.
Plameň pekelný v Británii
V meste Birmingham v roku 2014 podľa zistení britského ministerstva školstva fungovalo viacero súkromných škôl, na ktorých pôsobili organizované skupiny moslimov šíriacich radikálny islam. Dotknutými školami mali byť zahraničné akadémie. Údajne tu bolo už 6-ročným deťom vštepované, že nemoslimské ženy sú biele prostitútky, na ktoré bude zoslaný pekelný oheň.
V Oldknow Academy mali vyštvať z kolektívu pedagogičku, ktorá upozornila na islamizáciu školy. Jeden z učiteľov zase slovne zaútočil na moslimskú kolegyňu za to, že na hlave nenosila šatku. Akadémia z peňazí daňových poplatníkov organizovala školský výlet do Mekky a jeden z vyučujúcich deťom vysvetľoval, že vstup do Talibanu je prejav zbožnosti.
Druhá strana mince
Treba poznamenať, že problematika má aj druhú stranu mince. Nie vždy sú dohady o údajnej islamizácii škôl pravdivé. V krajinách Európy sa často šíria aj prípady xenofóbie či rasizmu, a to nielen v školách. Jednou z najčerstvejších je aj mimoškolská kauza s burkinami vo francúzskom Nice, kde skupinka policajtov donútila moslimky, aby si vyzliekli svoj tradičný moslimský plážový odev. Množia sa taktiež prípady, keď moslimov na palube lietadla obvinili z terorizmu alebo ich rovno vyhodili z dopravného prostriedku.
Podporné video študentov z českého gymnázia. Zdroj: Youtube/Jaroslav Třešňák
Gymnáziom v českých Tepliciach nedávno otriasol incident, keď si viacero rodičov vzalo na mušku moslimskú študentku Eman Ghalebovú. Rodičia a miestni na Facebooku iniciovali kampaň za vylúčenie študentky zo školy a riaditeľovi adresovali maily, v ktorých mu zdôrazňovali, aby školu, ktorú vedie, ochraňoval pred moslimami a ich propagandou. Voči nenávistnej iniciatíve sa vzbúrili aj žiaci, ktorí natočili pre spolužiačku podporný videoklip.