Lukšičove odstúpenie z výberového procesu oznámil predseda Valného zhromaždenia OSN Mogens Lykketoft listom adresovaným všetkým členským štátom tohto zoskupenia. Lukšič skončil v druhom neformálnom hlasovaní ako posledný. Najúspešnejší bol portugalský expremiér António Guterres.
Ďalšie hlasovanie je naplánované na 29. augusta. Panov v poradí druhý päťročný mandát vyprší 31. decembra. Tento post je tradične obsadzovaný predstaviteľom vždy z inej oblasti sveta. Afrika, Ázia, západná Európa i Latinská Amerika už túto skúsenosť majú, východná Európa vrátane Ruska však zatiaľ nie.
Pan Ki-mun by podľa vlastných slov privítal, keby ho vo funkcii vystriedala po prvý raz žena. Tvrdí, že ženy tvoria polovicu svetovej populácie a mali by preto dostať širšie mocenské právomoci a “rovnaké šance”. Podľa neho existuje “veľa výnimočných, motivovaných líderiek schopných zmeniť svet”.
Momentálne sa o tento post uchádza päť žien vrátane Bulharky Iriny Bokovovej, riaditeľky Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), bývalej novozélandskej premiérky Helen Clarkovej, predsedníčky Rozvojového programu OSN (UNDP) či moldavskej exministerky zahraničných vecí Natalie Ghermanovej.
Výber nového generálneho tajomníka OSN závisí od 15-člennej Bezpečnostnej rady, ktorá musí ešte odporučiť svojho favorita na schválenie 193-člennému Valnému zhromaždeniu.