Len včera sa na internete objavil trailer na hru Kotlebstein. Tá bola inšpirovaná známou počítačovou hrou Wolfenstein 3D, ktorá sa radí do tzv. FPS žánru (first person shooter, čiže hráč na protivníkov strieľa akoby z prvej osoby). Princíp dnes už kultovej hry spočíva v tom, že hráč ako americký vojak blúdi po hrade, v ktorom ho uväznili nemeckí nacisti, a snaží sa zmariť ich tajnú operáciu. Popritom, samozrejme, musí zastreliť čo najviac nepriateľov.
Používateľ stránky Youtube sa vo svojom počine pohral s vizuálnou stránkou hry a namiesto nemeckých nacistov v jeho verzii vystupujú poslanci za ĽSNS, ako Marian Kotleba či Peter Krupa. Vo videu vystupuje aj líder akčnej skupiny Vzdor Kysuce Marián Magát. Autor videa rovnako pozmenil interiér hradu a na jeho stenách visí napríklad portrét Jozefa Tisa či logo ĽS Naše Slovensko.
Takto vyzerá originálna hra Zdroj: Youtube/JTM Shortplays
Hráte za Poliačika
Do roly amerického vojaka, ktorý sa snaží postrieľať všetkých nepriateľov, autor videa dosadil saskára Martina Poliačika, ktorý je známy ako jeden z najsilnejších kritikov kotlebovcov. Video podfarbuje aj zvuková stránka a okrem hlášok ako: „Nádherný a vydarený pekný biely deň,“ ktorou sa preslávil Marian Kotleba, v ňom znie aj pieseň gardistov Kamaráti na stráž. Podľa oznámenia v traileri by autor chcel hru publikovať 29. augusta, čiže na výročie začiatku Slovenského národného povstania.
ĽSNS je svojím stanoviskom k SNP známa a pri príležitosti osláv výročia povstania boli vlani na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vedľa slovenskej zástavy vyvesené aj dve čierne vlajky. Župan Marian Kotleba sa o SNP vyjadruje negatívne, keďže podľa neho znamenalo koniec slovenskej štátnosti. Viac si môžete prečítať TU.
„Videl som to asi pred desiatimi minútami,“ povedal pre PL.sk Martin Poliačik. „Z hľadiska, že je to taký fanúšikovský počin, ma to teší,“ dodal saskár, ktorý však odmieta násilie. „Som pacifista a veci by sa mali riešiť diskusiou a tým, že budeme kultivovať vzájomné vzťahy,“ myslí si Poliačik, ktorý so samotným obsahom hry nesúhlasí. „Ako vtip je to však dobré a som rád, že tvorca na mňa pri likvidovaní fašizmu na Slovensku myslel, ale bol by som nerád, keby sa moja osoba spájala s násilím v reálnej rovine,“ vyhlásil liberál. Ak by takúto hru autor traileru naozaj naprogramoval a publikoval, Poliačik by si ju nezahral.
Uhrík stratil slová
Poslanec za ĽSNS Milan Uhrík pre PL.sk priznal, že hru Wolfenstein kedysi sám aj hrával. O traileri na paródiu Kotlebstein nevedel a po jeho zbežnom zhliadnutí stratil reč. „Zrejme asi niekomu ležíme v žalúdku, keď si niekto dal takúto námahu,“ povedal po chvíli Uhrík. Na otázku, čím museli autora hry nahnevať, poslanec odpovedal: „Neviem. Zrejme sa niekto nudí.“
Hlasný kritik kotlebovcov je aj smerák Ľuboš Blaha. Podobné prejavy násilia však odsudzuje. Poslanec násilie odmieta a v podobnej paródii by podľa jeho slov figurovať nechcel. „Fašisti sú násilnícke prasce, ale to nám nedáva právo správať sa ako oni,“ napísal pre PL.sk Blaha.
Paródia so slovenskými politikmi Zdroj: Youtube/Kelbesh
Niečo podobné sme tu už mali
Slovenský internet už podobnú hru, založenú na princípe strieľania kotlebovcov, pozná. V apríli sa hitom stala flashová hra z prostredia parlamentu. V hre sa ocitnete v NR SR a spoza parlamentných stoličiek, rečníckeho pultu či reliéfu znaku Slovenskej republiky visiaceho zo steny vyskakujú známe tváre z ĽSNS. Sústrediť sa na cieľ hry a trafiť všetky ciele, dokopy je ich tridsať, nie je nijako problematické ani z hľadiska koncentrácie či z časovej stránky. Hru je naozaj, tak ako tvrdilo upozornenie počas „loadingu“, lepšie hrať so zapnutým zvukom. Poslanci či členovia strany, ktorí sa vám odhodlane hádžu do mušky, sú sprevádzaní mixom tých najlepších glos a hlášok, ktoré sú s ich osobami spájané a na internete sa stali už klasickým vírusovým obsahom.
Svoj názor na túto hru vyjadril aj politický analytik Ján Baránek. „Toto je už určite za hranicou. Kotlebovcov niekto obviňuje z extrémizmu, no toto je tiež určite rukolapný extrémizmus. Na tom nie je nič satirické, ironické, vtipné či zábavné. Je to obyčajný primitivizmus,“ prezradil. Myslí si, že ide o balkanizáciu našej politickej scény? „Takto by som to nenazval. Internet v podstate všelijakým extrémistom a úchylom dáva priestor na to, aby svoje choré myšlienky prezentovali pred verejnosťou. Toto je len, v úvodzovkách, prejav slobody globalizácie v internetovom priestore,“ skritizoval hru analytik. Viac o hre si môžete prečítať TU.