Počet Britov, ktorí žiadajú o írsky pas, vzrástol od referenda o brexite až o 73 percent. Írske úrady napríklad v júli 2015 zaevidovali 4 242 žiadostí o pas, zatiaľ čo v júli tohto roka to bolo už 7 321. Vysoký nárast žiadostí o írsky pas úrady zaznamenali aj v Severnom Írsku – v júli 2016 ich bolo 6 638, zatiaľ čo vlani to bolo iba 4070 občanov.
Nárok na írsky pas má každý občan Británie, ktorý má aspoň jedného rodiča Íra a ľudia narodení v Severnom Írsku majú na občianstvo automatický nárok. Vo výnimočných prípadoch môžu írske občianstvo získať aj Briti, ktorí majú starého rodiča pochádzajúceho z tejto krajiny.
„V tomto okamihu neexistuje žiadny naliehavý dôvod, aby si držitelia pasov Spojeného kráľovstva podávali žiadosti o írsky pas. Potenciálni žiadatelia by mali dobre zvážiť všetky skutočnosti, ktoré takáto žiadosť obnáša a uvedomiť si, že práve prebieha vrchol sezóny podávania žiadostí,“ vyhlásili podľa portálu Independent írske úrady, ktoré tiež zdôraznili, že Veľká Británia ostáva v EÚ minimálne ešte najbližšie dva roky.
Na druhý deň po referende sa na poštách a írskej ambasáde v Londýne tvorili dlhé rady záujemcov o írske občianstvo. Oproti bežnému dennému limitu 200 ľudí, žiadalo o írsky pas viac ako 4000 občanov a úrady dokonca čelili nedostatku tlačív na žiadosti.
Niektorí chcú emigrovať
Po júnovom referende o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie zažili nápor používateľov z Británie aj weby imigračných úradov v Austrálii a na Novom Zélande. Na Novom Zélande zaznamenali stránky s tipmi pre prisťahovalcov počas prvých dvoch týždňov po hlasovaní z 23. júna v priemere 5 300 kliknutí britských používateľov denne, pričom dovtedy to bolo 1 700 kliknutí. Takmer dvakrát toľko Britov sa na týchto stránkach zaregistrovalo, aby mohli automaticky dostávať informácie o študijných, pracovných a investičných príležitostiach.
V Austrálii zaznamenala stránka s informáciami o naturalizácii deň po referende 890 kliknutí používateľov z Veľkej Británie, čo predstavovalo nárast o 368 percent. Počet kliknutí bol ešte aj mesiac po referende o 27 percent vyšší ako predtým.
Viac si môžete prečítať TU.