“Posudzovanie a hlasovanie o kandidátoch je interný neverejný proces vo vnútri Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorého výsledky jej členovia verejne neoznamujú, ani sa k nemu nevyjadrujú,” dodal Skoček. Slovenský uchádzač o post generálneho tajomníka, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, skončil v hlasovaní počas neverejného zasadnutia 15-člennej BR OSN na desiatom mieste spomedzi 11 kandidátov. V piatkovom (5.8.) hlasovaní ho podporili dvaja členovia BR OSN, šiesti boli proti a sedem z nich k jeho kandidatúre nezaujalo žiadne stanovisko.
Bývalý portugalský premiér António Guterres zvíťazil aj v druhej neoficiálnej voľbe nového generálneho tajomníka OSN. V hlasovaní dostal 11 hlasov. Dvaja členovia hlasovali proti Guterresovi a dvaja nevyjadrili k jeho kandidatúre žiaden postoj. António Guterres vyšiel víťazne aj z prvého neoficiálneho hlasovania, ktoré sa konalo vo štvrtok (21.7.). Druhým najúspešnejším kandidátom sa v druhej voľbe stal niekdajší šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý v júli skončil na treťom mieste. Z ôsmeho na tretie miesto sa posunula argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorraová.
Ďalšie kolá hlasovania sa očakávajú ešte v priebehu augusta alebo septembra. Odporúčanie BR OSN ohľadne budúceho šéfa OSN sa očakáva na jeseň. Vybraného uchádzača bude potom formálne schvaľovať 193-členné Valné zhromaždenie OSN. Mandát súčasného šéfa OSN, juhokórejského politika a diplomata Pan Ki-muna, skončí po dvoch päťročných funkčných obdobiach v decembri tohto roka. Jeho nástupca sa má ujať funkcie od 1. januára 2017.