Prudký nárast tejto bilancie znepokojuje mnohých západných spojencov Ankary, ktorí tvrdia, že Turecko sa vydalo na cestu autoritárskeho štátu. Opatrenia sú podľa Erdogana zacielené na stúpencov exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa prezidenta stojí za pokusom o prevzatie moci v krajine.
“Nechápeme kritiku, ktorej sa nám za to dostáva z Európy,” uviedol hovorca Erdoganovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Yasin Aktay. Zdôraznil, že Turecko v súčasnosti čelí množstvu teroristických útokov a napriek tomu až doteraz nepristúpilo k vyhláseniu výnimočného stavu.
Aktay ďalej spresnil, že z vyše 10.000 zatknutých je 7423 vojakov, 287 policajtov, 2014 sudcov a prokurátorov a 686 civilistov. Z uvedeného množstva vojakov je 162 generálov, čo predstavuje takmer polovicu všetkých generálov Turecka, ktoré má druhú najväčšiu armádu v rámci NATO.
V krajine začal vo štvrtok platiť 90-dňový výnimočný stav, ktorý je podľa Erdogana nevyhnutný pre obnovenie poriadku. Počas pokusu o prevrat zahynulo 260 ľudí. Ankara taktiež požaduje, aby USA vydali Gülena na stíhanie.
Došlo tiež k suspendovaniu viac než 37.500 štátnych zamestnancov a policajtov. Okrem toho 21.000 učiteľov pôsobiacich na súkromných školách prišlo o svoju licenciu.