Mandát súčasného šéfa OSN, juhokórejského politika a diplomata Pan Ki-muna, sa skončí po dvoch päťročných funkčných obdobiach v decembri tohto roka. Jeho nástupca sa má ujať funkcie od 1. januára 2017. Medzi 12 oficiálnymi uchádzačmi o tento post je aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Výsledky dnešného tajného hlasovania v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN neboli oficiálne zverejnené. Do médií však napriek tomu unikli informácie o údajne najúspešnejších uchádzačoch.
Druhé neoficiálne hlasovanie sa očakáva na budúci týždeň a ďalšie kolá v priebehu augusta, prípadne septembra. Odporúčanie Bezpečnostnej rady týkajúce sa budúceho šéfa OSN sa očakáva na jeseň.
Pred desiatimi rokmi prvé neoficiálne hlasovanie na pôde BR OSN vyhral Pan Ki-mun, ktorý sa potom skutočne stal novým generálnym tajomníkom.
Výber generálnych tajomníkov OSN sa doposiaľ vždy konal za zatvorenými dverami na pôde Bezpečnostnej rady OSN, kde majú rozhodujúce slovo piati stáli členovia s právom veta. Vybraného uchádzača potom na odporúčanie Bezpečnostnej rady formálne schvaľuje 193-členné Valné zhromaždenie OSN.
Okrem už spomínaných kandidátov sa o post šéfa OSN uchádzajú generálna riaditeľka UNESCO Irina Boková z Bulharska, novozélandská expremiérka Helen Clarková, niekdajší šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, macedónsky diplomat Srgjan Kerim, chorvátska politička Vesna Pusičová, čiernohorský minister zahraničných vecí Igor Lukšič, moldavská expremiérka Natalia Ghermanová, šéfka diplomacie Argentíny Susana Malcorraová a bývalá výkonná tajomníčka Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Christiana Figueresová z Kostariky. O oficiálnu kandidatúru sa ešte usiluje bývalý premiér Austrálie Kevin Rudd.