Europrezident Donald Tusk varuje Britániu

    0
    Donald Tusk, predseda Európskej rady (Autor: SITA)

    „Prístup na jednotný trh znamená, že Británia musí prijať štyri slobody EÚ,” uviedol Tusk počas zasadnutia. Zdôraznil tiež, že nezačnú žiadne vyjednávania do chvíle, kým sa britská vláda formálne odvolá na článok 50. Štyri slobody sú sloboda pohybu osôb, tovaru, kapitálu a služieb.

    „Pri brexite sa dvadsaťsedmička zhodla, že sa nezačnú žiadne rokovania, kým Veľká Británia formálne nepotvrdí svoj zámer vystúpiť z EÚ,” napísal Tusk na svojom Twitteri.

    Zároveň však uviedol, že si želá, aby Británia zostala Únii blízkym partnerom a dodal, že je zodpovednosťou Únie pokračovať vo vytváraní nádeje pre celú Európu.

    Cena, na ktorú nepristúpime

    Bývalý britský minister obrany a teraz kandidát na predsedu konzervatívcov Liam Fox na Tuskove podmienky pristúpiť odmieta a vníma ich ako zradu všetkým, ktorí hlasovali pre vystúpenie z EÚ. „Pokiaľ je cena za jednotný trh sloboda pohybu osôb, tak je to cena, ktorú nie som ochotný zaplatiť. Verím, že britskí občania dali jasne najavo svoj názor. Nie je na politikoch, aby ho znevažovali či spochybňovali,” povedal.

    Podľa ministerky vnútra Theresy Mayovéj chce mať Británia migračné toky na svoje územie pod kontrolou a zároveň chce mať aj prístup na jednotný európsky trh. A keďže kampaň za vystúpenie z EÚ zvíťazila na základe sľubu obmedziť migráciu, bude budúci premiér pod tlakom plniť svoje záväzky.

    Nikto však zatiaľ neprišiel s návrhom, ako vyhovieť členským krajinám EÚ a ich požiadavke na zachovanie štyroch slobôd a zároveň obmedziť migráciu do krajiny.

    Už v priebehu minulého týždňa totiž Tusk jasne naznačil, že nemožno mať jedno, a nemať druhé, ak chce mať Británia jednotný trh, skrátka bude musieť pristúpiť na slobodu pohybu. Podľa Tuska by sa mohla krajina inšpirovať napríklad v Kanade, Nórsku či Švajčiarsku.

    Celý text TU.

    - Reklama -