Analytik: Viniť Rusko za brexit je nezmysel. Hádam zazvonil budíček

0

Čo bude brexit znamenať pre Európu?

Najmä učenie sa za pochodu, čo článok 50 (Lisabonskej zmluvy – pozn. redakcie) znamená, lebo v podstate nikto presne nevie, aký je ďalší postup a tiež, aké to bude mať dôsledky. V pozitívnom zmysle to však môže znamenať konštruktívny tlak na časť politického líderstva, ktoré by si mohlo uvedomiť, že treba niečo urobiť.

Aj keby sa to hlasovanie skončilo v opačnom garde, teda 52 ku 48 za zotrvanie v EÚ, tak je zrejmé, že je tu veľká skupina ľudí, ktorí sú nespokojní s tým, ako sa veci vyvíjajú. Dúfam teda, že nastane taký budíček, teda uvedomenie si situácie.

Treba však spomenúť aj to negatívum. Hrozí totiž domino efekt. Lídri ako Wilders či Le Penová sa nechali počuť, že budú tlačiť na referendá vo svojich krajinách, ktoré vo svojom dôsledku nemusia byť úspešné. Je však vidieť, že tento názor sa stáva mainstreamom, alebo aspoň veľmi silným a stabilitu tak podkopáva.

Naozaj nevieme, ako bude ten proces vystupovania vyzerať?

Ten článok 50 je veľmi všeobecný. Procesne vieme, že Briti by mali požiadať o vystúpenie, zároveň by malo nastať rokovanie, čo to bude znamenať. Podmienky však nie sú dnes jasné. Na to je tá dvojročná lehota, počas ktorej sa vyrokujú podmienky vystúpenia. A tie môžu byť v konečom dôsledku také, že nebudú mať až taký výrazný vplyv na vzájomné fungovanie. Británia dnes tak či tak nie je v Schengene ani v eurozóne. Podmienky podľa môjho názoru budú nastavené tak, aby tie väzby do istej miery zostali zachované. Nóri vlastne tiež dnes majú silné vzťahy s EÚ, hoci nie sú členmi. V konečnom dôsledku to teda nemusí byť také tragické, ako sa to teraz prezentuje. Brexit je však dôležitý ako symbol.

Čo môže brexit znamenať pre samotnú Britániu?

Mohlo by dôjsť k štiepeniu Británie ako takej. V podstate sa dnes diskutuje, že rozpadnúť sa môže celá EÚ, ale môže sa rozpadnúť aj samotná Británia.

Často zaznieva, že z brexitu má najväčšiu radosť Rusko…

Určite by sme z brexitu nemali viniť Rusko. To by bol úplný nezmysel. Viniť musíme dlhodobú situáciu v Európe, vývoj odtiahnutý od ľudí, neprepojenie bruselských inštitúcií s demokratickou voľbou.

Je však pravdou, že Rusko dlhodobo sleduje oslabenie stability a jednoty Európy. Ruskí predstavitelia dlhodobo opakujú, že Európa je v kríze a že sa rozpadáva. Z tohto pohľadu to Rusom hrá do karát. Môžu povedať: „Vidíte, máme pravdu. Európa nie je stabilná.“ Rusi sa ďalej budú snažiť komunikovať s európskymi krajinami samostatne a to môže jednotu Európy narušiť a zavážiť pri niektorých zásadnejších veciach, ako sú napríklad sankcie v prospech Ruska.

- Reklama -