Vážna kríza v koalícii? Bugár sa otočil a tlačí na Kaliňáka

    0
    Béla Bugár, šéf strany Most-Híd a vpravo minister vnútra Robert Kaliňák Smer-SD (Autor: TASR)

    AKTUALIZOVANÉ 10:12

    Opozičné strany Sloboda a Solidarita a OĽaNO ešte včera (nedeľa 12. 6. 2016) zvolali mimoriadnu tlačovú konferenciu, a to priamo pred bytovým komplexom Bonaparte, kde má byt premiér Robert Fico (Smer-SD) a ktorého stavebníkom bol kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák.

    Predložili nové dôkazy, na základe ktorých tvrdia, že exminister Ján Počiatek (Smer-SD) bol tretinovým spoluvlastníkom spoločnosti B. A. Haus spolu s Ladislavom Bašternákom. Dokazujú to výpisy akcionárskej štruktúry firmy z rokov 2008 a 2009. A práve z tejto spoločnosti, ako tvrdí opozičná poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová, prišlo ministrovi Kaliňákovi na účet v Tatra banke ako splátka pôžičky“ od Bašternákovej bývalej firmy spolu 260-tisíc eur.

    Písali sme o tom TU.

    Rebeli z Mosta

    Koaličné strany zvolili vyčkávaciu taktiku. Dankovi národniari konštatovali, že „sa nebudú vyjadrovať k prebiehajúcemu vyšetrovaniu orgánmi činnými v trestnom konaní,“ a teda im neprekáža zrejme fakt, že vyšetrovatelia priamo podliehajú ministrovi, ktorého vyšetrujú.

    Na rovnaký alibizmus stavila aj strana #Sieť, ktorá ešte pred voľbami hlásala boj s korupciou a vyvodzovanie zodpovednosti politikov za prešľapy. Ani vyšetrovanie Bašternáka, ani vyšetrovanie Rybaniča nebudeme ovplyvňovať artikuláciou politických postojov k nim. Od výsledku oboch pritom závisí, či sa pohneme k vláde práva alebo k studenej občianskej vojne,“ vyjadrila sa pre ParlamentnéListy.sk Karmen Németová z komunikačného oddelenia strany.

    Ešte počas víkendu mala obdobný postoj aj strana Bélu Bugára. Sám predseda tvrdil, že nevidí dôvod na odstúpenie ministra z funkcie, lebo vraj videl dokumenty priamo od Kaliňáka a sú ok. Uviedol to hovorca strany Most-Híd András Nagy. „Tie nepotvrdzujú obvinenia, ktoré na adresu Roberta Kaliňáka adresovali opoziční poslanci,“ dodal k dokumentom a neuviedol presne, o aké materiály malo ísť a čo v nich mal či nemal vidieť.

    Dnes je už ale všetko inak. Béla Bugár otvoril Pandorinu skrinku a zatlačil na korunného princa Smeru Kaliňáka. Žiada zverejnenie dôkazov.

    „Podľa strany Most-Híd by mal minister vnútra Robert Kaliňák zverejniť dokumenty, ktoré vyvrátia podozrenie vznesené opozíciou. Každý trestný čin musí byť riadne vyšetrený, to platí tak pre Bašternákove kauzy, ako aj pre porušovanie bankového tajomstva kýmkoľvek,“ poslal stanovisko Nagy Parlamentným Listom.

    Mlčanlivý postoj ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej je tiež už minulosťou a postavila sa kolegovi čelom. „Minister Kaliňák by mal presvedčiť nielen partnerov v koalícii, ale aj verejnosť, a preto by mal zverejniť všetky dokumenty, ktoré môžu vyvrátiť podozrenia z prepojenia s kauzou Bašternák,“ vyjadrila sa

    Dnes (pondelok 13. 6. 2016) o 10.00 rokuje koaličná rada, ktorej záver môže mať zásadnú dohru v celej kauze. Tesne pred ňou však Bugár dal TASR vyhlásenie:

    To, čo tvrdí opozícia, z tých dokumentov nevyplýva. Myslím si, že minister Kaliňák ukáže dnes dokumenty verejnosti. Ak vám to urobí, zistíte, že to kauza nie je. Z týchto dokumentov vôbec nevyplýva, že by mal blízky vzťah s Bašternákom,” povedal Bugár.

    Najväčší škandál v histórii

    Na situáciu zareagovali aj politológovia. Eduard Chmelár, rektor Akadémie médií, publicista a historik, si myslí, že: „Ak táto vládna koalícia ešte má mať nejaký aspoň formálny zmysel existencie vo verejnom záujme (a teraz mám na mysli hlavne deklarovanú hrádzu proti extrémizmu), Robert Kaliňák musí okamžite odstúpiť. Nie preto, že dokumenty obvinenia zatiaľ nepotvrdzujú', ako sa vykrúcal Béla Bugár, ale najmä preto, že ak sa má celá kauza dôveryhodne vyšetriť.“ Pre Parlamentné Listy dodáva, že na čele rezortu predsa nemôže stáť obvinený.

    „To je prejav elementárnej politickej kultúry. Zrejme len vďaka futbalu si ešte časť verejnosti neuvedomuje, že sme svedkami jedného z najväčších politických škandálov v dejinách moderného Slovenska,“ vraví Chmelár a nešetrí ani konanie strany Sloboda a Solidarita, ktorá označuje Rybaničov čin za znak vlastenectva.

    „Rád by som pripomenul, že nie je to tak dávno, čo Robert Fico mával pred kamerami Matovičovými účtami a chceli ho zažalovať za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Dôveru v štát nevybudujeme tým, že budeme porušovať zákony, vyhlasovať naše vlastné previnenia za ušľachtilé a tie cudzie za zločinecké. Zaslepenosť nás k spravodlivosti nikdy neprivedie,“ uzavrel Chmelár.

    Podľa politológa Tomáša Koziaka, ktorý sa vyjadril pre HNonline.sk, je celá kauza mimoriadne škandalózna a dodal, že toto by bol dôkaz, že korupcia na Slovensku siaha až k absolútnym špičkám krajiny.

    Priebeh kauzy

    Kauza prepukla pred troma mesiacmi a za ten čas na verejnosť uniklo množstvo faktov, ktoré sme pre čitateľov Parlamentných Listov zosumarizovali. 

    1. Bašternákove vyplatené milióny štátom

    Trend a Denník N 15. marca 2016 informovali o podozrivých vratkách DPH, ktoré mal štát vyplatiť firme BL – 202 kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Problémom bolo, že spoločnosť vznikla vo februári 2012 a už o mesiac žiadala od štátu vratku DPH vo výške dva milióny eur.

    V hre malo byť sedem bytov za necelých 12 miliónov eur. Tie Bašternák kúpil od firmy Rent and Wash v novostavbe Five Stars Residence, ktorú stavala firma spojená s ďalším kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. O kauze sme písali TU.

    Vyšetrovatelia finančnej správy následne zistili, že byty boli predražené a Bašternák za ne zaplatil len asi 1,5 milióna eur. No štát vyplatil Bašternákovi v roku 2012 na daňových vratkách aj ďalších skoro šesť miliónov.

    Kriminálny úrad finančnej správy podal trestné oznámenie, ale polícia, ktorú vedie Robert Kaliňák, odmietla Bašternáka stíhať. Prokuratúra teraz hovorí, že prípad znovu otvorí. „Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pokyn spracoval a bude odoslaný riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry,“ uviedol slová hovorkyne prokuratúry Andrey Predajňovej Denník N.

    Minister Kaliňák reagoval, že je to iba snaha o diskreditáciu jeho rezortu. Bašternák vo výpovedi tvrdil, že 12 miliónov eur zaplatil v hotovosti. Kaliňák následne zareagoval, že rok 2012 bol rokom kešu.

    2. Figúrka v hre – Marián Kočner

    Nové podozrenia strana SaS zverejnila koncom marca na svojej tlačovke, keď vytiahla informácie, podľa ktorých čudné kšefty v komplexe Five Stars Residence robil nielen Bašternák, ale aj údajný staviteľ Marián Kočner.

    Kočner bol do apríla 2012 jediným spoločníkom firmy Real Štúdio K. F. A., ktorá mala byť stavebníkom komplexu. Firma v októbri 2011 previedla 17 bytov za euro na spoločnosť Inkasný servis. Jeden byt teda prevádzali za 6 centov. Aj za firmou Inkasný servis mal byť Marián Kočner.

    Štát tak podľa liberálov pre lajdáctvo úradníkov a polície prišiel o viac ako 680-tisíc na nezaplatení DPH a dane zo zisku.

    Kočner o pár dní reagoval, že budovu nestavala jeho firma, ale že bol len finančným investorom. Zdôraznil, že DPH bola odvedená na účet Štátnej pokladnice vo výške približne milión eur. „Kontrolou predložených dokladov neboli zistené porušenia zákona o DPH,“ citoval Kočner z protokolu daňovej kontroly.

    3. Chránenec finančnej správy

    Začiatkom apríla niektoré médiá dostali list. V ňom písala bývalá zamestnankyňa Kriminálneho úradu Finančnej správy o pomeroch, ktoré tam panujú, a následne ho na webe zverejnil Denník N. Údajná zamestnankyňa kriminalistov v ňom okrem iného tvrdí, že na zastavenie kontrol Bašternáka tlačili sám šéf finančnej správy František Imrecze a jeho zástupca Marek Čech.

    „Podľa našich operatívnych informácií bol na kontrolórky Ing. Petru Hanzelovú a Ing. Danielu Slobodovú vyvíjaný nátlak zo strany vedenia finančnej správy, konkrétne Ing. Danielom Čechom – generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej – a Ing. Františkom Imreczem – prezident finančnej správy – aby sa predmetná daňová kontrola skončila bez nálezu, teda v podstate v poriadku. Za odmenu bola potom pani Slobodová vymenovaná za vedúcu oddelenia daňových kontrol na DÚ Bratislava,“ píše sa v liste.

    Prezident finančnej správy František Imrecze informácie v liste označil, ako inak, za nepravdivé a absurdné.

    4. Polícia sa musela rozhýbať

    Koncom apríla informovala vyšetrovateľka NAKA Tatiana Ujváryová oficiálnym listom Denník N, že polícia konečne začala stíhanie pre podozrenie z daňového podvodu v prípade Ladislava Bašternáka. „Týmto vás upovedomujem, že 13. apríla 2016 bolo vyšetrovateľom NAKA začaté stíhanie vo veci zločinu neodvedenia dane v súvislosti s uplatnením si nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou BL 202 v roku 2012,“ napísala, ale opozícia neverí, že prípad sa skutočne vyšetrí. 

    5. Daňové dlhy

    Poslanec liberálnej SaS Jozef Rajtár na tlačovke 16. 5. 2016 vyhlásil, že firma Real Forum Invest, ktorá stavala komplex Bonaparte, má daňový nedoplatok dva milióny eur. Jej konateľom bol v rokoch 2009 až 2013 podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorý výstavbu komplexu riadil.

    Písali sme o tom TU. „Keď sa pozrieme na verejne dostupné informácie, tak zistíme, že tá firma bola väčšinu času v strate, takže ten nedoplatok zrejme nevznikol ako nedoplatok zo zisku, ale môžme sa domnievať a dedukovať, že vznikol ako nedoplatok za nadmerný odpočet DPH,“ vyhlásil Rajtár. A reakcia Bašternáka? „V súčasnosti nie som spoločníkom ani konateľom Real Forum Invest. Obchodné podiely v tejto spoločnosti som ja, ako aj moji spoločníci, previedol v marci 2013 na fyzickú osobu – občana slovenskej národnosti,“ vyslovil sa.

    Robert Kaliňák sa následne vyjadril: „Dlhé roky nie som s ním v žiadnom kontakte, ale viem, kto to je. Ale nikdy nebol môj sused,“ vyjadril sa v HNonline a obvinenia voči sebe, premiérovi Ficovi a vedeniu finančnej správy označil za vymyslené.

    6. Šestnásť mega hore-dole

    Denník N 3. 6. 2016 priniesol informáciu, že firmám Ladislava Bašternáka štát za posledných 12 rokov vyplatil na vratkách DPH približne 16 miliónov eur. Odvolal sa na informácie finančnej správy, ktoré mali byť poskytnuté parlamentnému finančnému výboru. Denník poukázal, že firmy na daniach zaplatili len niekoľko desiatok tisíc eur.

    7. „Je to náš človek“

    O pár dní neskôr, 7. 6. 2016 Denník N  priniesol informáciu, že Bašternák si cez vysokopostavených policajtov vybavoval, aby nemusel platiť pokutu 150 eur. Policajti mu ju chceli dať za predbiehanie cez plnú čiaru. Policajti, ktorí Bašternáka zastavili, spísali aj úradný záznam ako podnet pre policajnú inšpekciu, v ktorom uviedli, že mali niekoľko telefonátov s nadriadenými, ktorí chceli, aby Bašternáka pustili. „Je to náš človek, neriešme to,“ dostali príkazom. Inšpekcia ministerstva vnútra podnet ignorovala.

    8. Státisíce na Kaliňákov súkromný účet

    Trend v sobotu 11. 6. 2016 zverejnil informáciu, že na súkromné účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka prišli od firiem blízkych Bašternákovi státisíce eur. Kaliňákovi na účet v Tatra banke došli peniaze v roku 2014 aj 2016. Vraj ako splátky pôžičky od firmy B. A. Haus. Firma pritom eviduje niekoľkomiliónové záväzky. Kaliňák informácie popiera. Tvrdí, že nikdy od Bašternáka alebo jeho firiem neprijal peniaze.

    Kaliňák taktiež disponoval informáciami o zatknutí asistenta poslanca za SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý bol vo výpovednej lehote v Tatra banke. Ten mal porušiť bankové tajomstvo, keďže sa nabúral do jeho účtu. Písali sme o tom TU.

    9. Ako veľká rodina

    Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová, Igor Matovič a Ľubomír Galko z SaS včera (12. 6. 2016) informovali, že akcie spoločnosti B. A. Haus, ktorá poslala Kaliňákovi státisíce eur, vlastnili Ladislav Bašternák, Ján Počiatek a spoločnosť Metis Consulting, za ktorou stojí právnik blízky Kaliňákovi Marek Turčan.

    Aktuality.sk zároveň zistili, že firmy B. A. Haus aj Metis Consulting si uplatňovali nadmerné odpočty DPH aj v čase, keď bol Ján Počiatek ministrom financií a spadala pod neho finančná správa aj daňové riaditeľstvo, ktoré vratky vypláca. Ďalšou novou informáciou bolo, že Robert Kaliňák vlastní 14 akcií Tatra banky, z ktorej unikli informácie o účtoch Kaliňáka a Počiatka.

    „Máme dôkazy, že nám vládne mafia,“ povedal na tlačovej konferencii šéf OĽaNO Igor Matovič. OĽaNO takisto informovalo o akcionároch firmy B. A. Haus.

    Písali sme o tom TU.

    - Reklama -