Otvorili sa konečne Merkelovej oči? Neuveríte, čo vyhlásila

    0
    Angela Merkelová, predsedníčka vlády Nemecka (Autor: SITA)

    Merkelová poukázala aj na to, že “veľmi často síce zaznejú prísľuby, ale peniaze sa nedostanú tam, kde ich je najviac treba”, píše agentúra DPA. Ostro tiež skritizovala porušovanie zákonov o pravidlách vedenia vojny v zónach konfliktov. Poukázala na to, že v Sýrii i kdekoľvek inde, kde je terčom útoku nemocnica či zdravotné stredisko, “ľudia prichádzajú o životy”. 

    Merkelová vyzvala na opätovné prihlásenie sa ku globálnemu konsenzu ohľadom humanitárnych princípov, pričom označila za “katastrofu”, keď lídri sveta musia hovoriť o dodržiavaní humanitárneho práva, keď sa v Sýrii bombardujú školy a nemocnice. 

    S podobnou kritikou dnes na úvod istanbulského summitu vystúpil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Vo svojej reči upozornil, že “sme tu, aby sme utvárali inú budúcnosť”. “Poďme si predsavziať, že budeme nielen udržiavať ľudí nažive, ale im dáme aj šancu na slušný život,” vyhlásil. 

    Podľa odhadov na celom svete potrebuje humanitárnu pomoc 125 miliónov ľudí, medzi nimi je aj viac ako 60 miliónov presídlencov. Pan vyzval prítomných, aby sa zaviazali znížiť do roku 2030 počet presídlených o polovicu. 

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo svojom príspevku vyjadril nádej, že summit bude “bodom obratu” a povzbudí viac krajín, aby zdieľali záťaž, ktorú predstavujú humanitárne krízy. Turecko totiž poskytuje prístrešie viac ako trom miliónom utečencov, čím sa v celosvetovom meradle stalo krajinou s najvyšším počtom utečencov. 

    Na dvojdňový bezprecedentný humanitárny summit do Istanbulu pricestovali hlavy štátov a vlád 60 krajín vrátane Slovenska, ktoré zastupuje prezident Andrej Kiska. 
    Medzi 6000 účastníkmi sú aj predstavitelia mimovládnych a humanitárnych organizácií a rozličných firiem a spoločností. Cieľom summitu je prehodnotiť súčasný systém humanitárnej pomoci a definovať ambiciózny program, ktorého cieľom je lepšie reagovať na potreby ľudí v núdzi, obete ozbrojených konfliktov, ale aj klimatických zmien. 

    - Reklama -