Na Camerona prasklo niečo veľmi nepríjemné. Týka sa to Európskej únie

    0
    Britiský premiér David Cameron (Autor: SITA)

    Tajná stratégia na udržanie krajiny v Európskej únii ukazuje, že premiér Cameron rokoval za zatvorenými dverami s mnohými šéfmi nadnárodných firiem a spoločne plánovali, ako presvedčiť voličov o nutnosti zotrvania Veľkej Británie v EÚ. V rámci tohto plánu sa tiež diskutovalo o nutnosti presvedčiť 500 najväčších firiem, aby vo svojich výročných správach dôrazne varovali voličov pred prípadným hlasovaním za Brexit. Zverejnenie utajenej komunikácie medzi premiérom a šéfmi vplyvných spoločností vyvolalo na britskej scéne veľký rozruch.

    Napríklad stretnutie medzi šéfom Serco Rupertom Soamesom a Cameronom sa konalo hneď niekoľkokrát. Členka labouristickej strany a zástankyňa Brexitu Gisela Stuartová obviňuje premiéra podľa Daily Mail zo sprisahania, lebo práve so spoločnosťou Serco má vláda uzatvorené zmluvy v objeme niekoľkých miliárd libier. K Stuartovej sa so svojou kritikou premiéra pripojil aj konzervatívny poslanec Steve Baker. „Dokazuje to, že veľké spoločnosti vláda požiadala, aby sa pokúsili pomocou neférových ,argumentov‘ presvedčiť tvrdo pracujúce britské rodiny o nutnosti zotrvania v EÚ.“

    Podľa Bakera zverejnené dokumenty ukazujú, že išlo o vopred pripravený plán zneužiť výročné správy spoločností v kampani proti priaznivcom Brexitu. Ako konštatuje Daily Mail, uniknuté dokumenty ešte viac vyostrujú boj oboch znesvárených táborov potom, keď bývalý šéf britskej tajnej služby MI6 konštatoval, že v rámci migračnej vlny sa dostávajú do Európy teroristi, v dôsledku čoho môže dôjsť k „populistickým povstaniam“. Exstarosta Londýna a vodcovská postava kampane za odchod Veľkej Británie z EÚ Boris Johnson zase povedal, že masová migrácia negatívne ovplyvňuje čakacie lehoty v zdravotníckom systéme.

    Rokovania medzi Cameronom a Rupertom Soamesom, ktorého brat sir Nicholas Soames je poslanec za konzervatívcov, sa konali vo februári. V uniknutom liste z 8. februára píše Soames Cameronovi, že treba mobilizovať firmy, aby brali do úvahy riziká spojené s prípadným Brexitom. „Pracujem spoločne so šéfom kampane za zotrvanie v EÚ Peterom Chadlingtonom na tom, aby sme presvedčili päťsto najväčších firiem, aby vo svojich výročných správach varovali pred odchodom z EÚ,“ cituje britský denník zo správy zaslanej Soamesom premiérovi Cameronovi.

    Ako pripomína Daily Mail, Soamesova spoločnosť Serco spolu s ďalšími 200 nadnárodnými korporáciami zverejnili verejný list, v rámci ktorého vyjadrili spoločnú podporu zotrvaniu krajiny v EÚ. „Spomínaný lord Chadlington sa považuje za dlhoročného politického spojenca Davida Camerona. V roku 2005 venoval Cameronovi desaťtisíc libier na kampaň, v rámci ktorej sa usiloval, aby sa stal šéfom strany. Za uplynulých desať rokov venoval konzervatívcom ďalších šesťdesiattisíc libier,“ píše Daily Mail s tým, že Cameron sa k uniknutým dokumentom doposiaľ nevyjadril.

    Cameronov stranícky kolega Baker sa však s mlčaním svojho straníckeho šéfa nehodlá zmieriť. „Premiér nám musí povedať, s koľkými ďalšími firmami tajne rokoval a uzavrel dohodu. Čo je to za firmy a čo im za to sľúbil?“ požaduje Baker od premiéra okamžité vysvetlenie jeho zákulisných rokovaní. Samotná spoločnosť Serco odmieta, že by existovala akákoľvek spojitosť medzi jej podporou zotrvania krajiny v Európskej únii a štátnymi zákazkami. Na neférové lobovanie veľkých korporácií za EÚ však upozornil tento týždeň aj Boris Johnson. „Isteže súhlasia so všetkým, čo prichádza z EÚ. Vďaka jej prisťahovaleckej politike majú zabezpečený stály prísun lacnej nekvalifikovanej pracovnej sily.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -