Tak pozor. Utečencov môže byť drasticky, drasticky viac

    0
    V okolí irackého mesta Duhok je nespočetné množstvo utečeneckých táborov (Autor: Jan Rychetský)

    Počet migrantov opúšťajúcich krajiny v regióne severnej Afriky a Blízkeho východu by mohol v budúcnosti dramaticky narásť. Výskumní pracovníci z chemického Inštitútu Maxa Plancka a Cyperského inštitútu v Nikózii vypočítali, že by v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky mohlo v budúcnosti dôjsť k tak razantnému otepleniu, že by sa tieto oblasti mohli čoskoro stať v podstate neobývateľnými.

    V prípade týchto oblastí by nepomohlo ani zníženie globálneho otepľovania o dva stupne Celzia, na čom sa na nedávnom samite v Paríži zhodli zástupcovia členských krajín OSN. Už aj tak veľmi vysoká letná teplota v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu bude narastať dvakrát rýchlejšie oproti globálnemu priemeru, tvrdia experti.

    To by znamenalo, že by zhruba v polovici tohto storočia teplota v týchto oblastiach počas letných dní dosiahla až 46 stupňov Celzia. Také extrémne horúce dni sa navyše budú objavovať päťkrát častejšie, než to bolo doposiaľ. V kombinácii s neustálym znečisťovaním ovzdušia a častejším výskytom púštnych búrok by tieto faktory mohli prispieť k tomu, že by v budúcnosti oveľa viac ľudí tieto krajiny opustilo.

    V oblastiach Blízkeho východu a severnej Afriky, kde letné teploty dosahujú extrémne výšiny a kde sa počet abnormálne horúcich dní od roku 1970 zdvojnásobil, žije spolu 500 miliónov ľudí. „V budúcnosti by sa v týchto oblastiach mohla klíma natoľko zmeniť, že by samotná existencia týchto ľudí bola v ohrození,” uvádza riaditeľ Inštitútu Maxa Plancka Jos Lelieveld.

    - Reklama -